Protezy ruchome to jedno z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu protetyki. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mogą być one wyjmowane tak naprawdę w każdej chwili, wraz z ewentualną higieną. Rzadko jednak wiemy, jak konkretnie dbać o otrzymaną od protetyka protezę, przez co mogłoby się zdawać, że jest to niezwykle trudne. Dziś obalimy ten mit i udowodnimy wam, że jest to znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać! Czas na pewne zmiany.
Daj sobie czas
Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że proteza zębowa, a zwłaszcza proteza ruchoma to jednak ciało obce. Wpierw nasz organizm będzie starał się z nim walczyć, czy to poprzez większe wydzielanie śliny, czy też zwiększenie odczuwania bodźców termicznych. Czymś, co odczujecie podczas nowej protezy ruchomej, jest odczucie tego, że język „nie mieści się” w jamie ustnej — to całkiem normalne. Dajcie sobie nieco czasu i nie rezygnujecie z tej protezy!
Proces adaptacyjny
Proces, o którym wspomnieliśmy to nic innego jak adaptacja. Chodzi tylko o to, aby jama ustna przyzwyczaiła się do uzupełnienia, jakim są protezy ruchome. Aby przyspieszyć ten okres, zalecamy nosić protezę przez tak dużą ilość godzin, jak to tylko możliwe. Pomocne będzie także pozytywne nastawienie do całego leczenia. Podczas czasu przeznaczonego na adaptację, możecie także spodziewać się zmniejszonej wydajności żucia pokarmów. Wszystko jest jednak możliwe do zaakceptowania.
Spożywanie pokarmów
Skoro już napomknęliśmy o codziennym jedzeniu żywności, warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Jak wspomnieliśmy o spożywaniu, nie sposób wspomnieć o tym, że gdy protezy ruchome pojawią się w naszej jamie ustnej, to tak naprawdę będziemy musieli nauczyć się jeść i żuć na nowo. Na samym początku warto skupiać się nad tym, aby wybierać pokarmy o miękkiej konsystencji, dzięki którym proces ten przebiegnie znacznie łatwiej dla pacjenta.
Nauka mówienia
Kolejnym problem, jaki może rodzić obecność protezy to brak umiejętności wyraźnej mowy. To dość częsty przypadek — wraz z protezą pojawia się ryzyko seplenienia. Czy istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu? Otóż tak — jest nim czytanie na głos. Polecamy szczególnie czytanie na głos aktualnie ulubionych książek. Dzięki temu proteza ruchoma będzie dla nas niczym część naszego własnego uzębienia.
Nie wykonuj korekt samodzielnie
Proteza ruchoma wraz ze swoim pojawieniem z natury jest nieco niewygodna i kuszącą perspektywą mogłoby być doprowadzenie do kilku poprawek na własną rękę. Pragniemy jednak odradzić wam podejmowanie jakichkolwiek kroków! Nawet jeżeli będą wam dokuczać dolegliwości bólowe — skontaktujcie się z lekarze protetykiem. Na pewno pozwoli wam on osiągnąć pożądane rezultatu.