Protetyka

Jak mocować protezę stałą?

Wraz z potrzebą zaopatrzenia się w jedno z dostępnych rozwiązań z zakresu dziedziny, jaką jest protetyka, możemy stanąć przed wyborem. Coraz częściej, co nas zresztą mocno cieszy, łupem wielu pacjentów pada proteza stała, która jak się okazuje ma znacznie więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Nie tylko dzięki implantom będącym integralną częścią protezy stałej unikniemy problemu zaniku kości, lecz również… zresztą zobaczycie w dalszej części artykułu!

Wygoda protezy stałej

Proteza stała kojarzy się wielu z was przede wszystkim z jedną cechą — wygodą. Mimo tego, że klasyczna proteza ruchoma poprawia znacznie estetykę uśmiechu, to niestety bezpośrednio łączy się z pewnymi problemami związanymi z wygodą użytkowania. Przyklejanie ruchomych uzupełnień klejami to nieraz problem, a także sprawia to, że znacznie trudniej poradzić nam sobie z własną samooceną. Na całe szczęście istnieje znacznie wygodniejsze rozwiązanie, a jest nim proteza stała… mocowana na implantach.

Jak mocuje się protezę?

Jak więc już wspomnieliśmy każda proteza stała, wykorzystuje implanty jako pewien sposób stabilizacji. To pewny sposób na zapewnienie sobie niezwykłej stabilności. Wykonanie tego kroku nie tylko zapewnia to, że proteza nie sprawia problemów w zakresie żucia pokarmów, zaburzeń mowy czy co najważniejsze — podrażnieniem wynikającym z ciągłego noszenia protezy. Co lepsze — możecie mieć pewność, że protezy stałe eliminują także bardzo dobrze znane właścicielom klasycznych modeli poczucie posiadania „obcego ciała” w jamie ustnej. To niesamowite, czyż nie? Spośród wszystkich dostępnych opcji, możliwe jest umocowanie protezy na implancie poprzez klasyczne uzupełnienie czy nawet all on 4, czyli ustabilizowanie całej konstrukcji na zaledwie 4 implantach! Warto także pochylić się nad tym, jak faktyczne umieszcza się te protezy w jamie ustnej!

Mocowanie protezy pod lupą

Jak więc mocuje się protezy stałe? Zacznijmy od klasycznego rozwiązania, czyli implantacji od 6 do 8 implantów w szczęście (dokładnie w kości), które w dalszym kroku łącz się z porcelanowymi zębami. Implanty w takich protezach pełnią funkcję sztucznych korzeni zębów. All on 4 to rozwiązanie wymagające montażu zaledwie 4 implantów. To do nich mocuje się specjalną belkę, która po przymocowaniu protezy stworzy konstrukcję stabilną. Po wybraniu takich rozwiązań pacjent zyskuje szansę na normalne życie — bez strachu, że proteza wypadnie z jamy ustnej, lecz także bez obaw o to, że zanik kości z czasem poważnie zdeformuje jego twarz!

Możesz również polubić…