Paradontoza — ta nazwa brzmi niezwykle poważne i budzi w nas strach. Skuteczna walka z jej rozwojem jest kluczowa dla zdrowia wielu z nas. Właśnie dlatego, dziś odpowiemy na kilka najważniejszych pytań dotyczących tej choroby. Czym jest paradontoza? Jak się objawia i jak jej zapobiegać, aby ryzyko jej pojawienia zmalało?
Czym jest paradontoza?
Paradontoza to nic innego jak schorzenia przyzębia, które ku zaskoczeniu wielu z nas, nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Na pewno spora część z was kojarzy ją ze starszymi osobami, jednak zadziwiająco duza ilość z pacjentów to ludzie młodzi, którzy mają nie więcej niż 23 lata. Stany zapalne, rozchwiane zęby — to tylko efekty jej rozwoju. Paradontoza powodowana jest przez zwiększoną obecność kamienia nazębnego, który jest niczym innym jak uwapnioną płytką nazębną. Jeżeli nie zadbamy o własne zęby, to paradontoza może dokonać naprawdę dużych zniszczeń w jamie ustnej!
Jak objawia się paradontoza?
Paradontoza to z tych chorób, które bywają trudne do zauważenia na samym początku. Są one mało charakterystyczne, przez co bardzo łatwo je zignorować i wziąć za objawy paradontozy. Postanowiliśmy jednak wyróżnić kilka najważniejszych z nich, przez co, gdy się one pojawią, od razu połączycie je z odpowiednią chorobą.
Do najważniejszych z objawów choroby, jaką jest parodontoza, możemy zaliczyć obecność kamienia nazębnego na powierzchni uzębienia. Poza tym, warto zwrócić uwagę na powtarzające się krwawienie z dziąseł, zwłaszcza przy szczotkowaniu zębów. Innymi symptomami może być delikatne bądź też poważniejsze rozchwianie poszczególnych zębów, które mogą z czasem nawet… wypadać! Niestety, gdy dojdzie do tego, jest już za późno, a zęby są już bardzo zniszczone przez paradontozę. Nie warto czekać tak długo, gdyż paradontoza w początkowym stadium jest stosunkowo prosta do wyleczenia.
Choroby dziąseł, jak i samego przyzębia wymagają od nas szybkiej reakcji, zwłaszcza jeżeli zależy nam na pozytywnym zakończeniu „przygody” z paradontozą.
Profilaktyka chorób dziąseł
Paradontoza to jedna z tych chorób, której znacznie łatwiej zapobiegać, niż ją leczyć. Tak naprawdę to im wcześniej zostanie ona wykryta, tym krótsze będzie jej leczenie. To właśnie dlatego kluczowa jest odpowiednia profilaktyka! Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, w którym na pewno uzyskacie odpowiednie reguły dotyczące higieny jamy ustnej! Zaufajcie nam — zadbanie o zęby, dziąsła i samo przyzębie wcale nie jest tak trudne. To chyba jest lepsze, niż walka z chorobą, jaką jest paradontoza?