Ile-kosztuje-usuwanie-kamienia-nazebnego
Profilaktyka i diagnostyka

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Częsty problem, jakim jest tworzenie się kamienia nazębnego, to wynik zbyt rzadkich wizyt kontrolnych u stomatologa. Oszczędzamy pieniądze, których szkoda nam wydać na ten cel. Do dentysty idziemy wtedy, gdy nas dopadnie ból. Czy tak powinno być? Czy każda wizyta u stomatologa jest droga?

Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego to inwestycja w zdrowie i wygląd naszych zębów. Dlaczego więc bagatelizujemy możliwość częstych wizyt u dentysty, który raz na pół roku może wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego? Powodem może być strach przed wysoką ceną. Koszt pełnego zabiegu usunięcia kamienia nazębnego może różnić się w zależności od miasta, w którym żyjemy, od renomy gabinetu, do którego zamierzamy się wybrać. Ceny wahają się od 100 złotych do nawet kilkuset.
Są one też uzależnione od tego, czy chcemy usunąć kamień nazębny metodą naddziąsłową (wtedy koszt jednego łuku to około 40- 50 zł) czy podziąsłową ( oczyszczenie jednego łuku w granicach 60 zł).
Do ceny należy doliczyć kwoty należne za piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Najtańszy koszt pełnego pakietu to około 200 zł. Chyba że usuwany kamień będzie robiony metodą poddziąsłową- wtedy koszt pełnego zabiegu z piaskowaniem i fluoryzacją może wynieść około 300 zł.

Kamień nazębny – jak wygląda?

Osadzający się na płytce kamień może przybierać różną barwę- od żółtego nalotu po brunatne plamy. Tworzy się z pozostałości i resztek pokarmowych, soli mineralnych i bakterii. Widoczny jest najczęściej po wewnętrznej stronie przestrzeni międzyzębowej i wzdłuż linii dziąseł jako twardy, skamieniały nalot.

Kamień nazębny – jak usunąć?

Aby skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego, należy wykonać zabieg złożony z kilku etapów.
Pierwszą czynnością, jakiej podejmie się dentysta będzie skaling. Polega on na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Do profesjonalnego zabiegu potrzebne jest specjalne urządzenie zwane skalerem ultradźwiękowym.
Kolejny etap usuwania kamienia nazębnego to piaskowanie zębów za pomocą urządzenia mechanicznego zwanego piaskarką. Pod ciśnieniem podaje się strumień piasku, który dociera do najbardziej ukrytych bruzd i zakamarków. Potem należy wypolerować zęby, aby odzyskały gładką powierzchnię. Na końcu nakłada się fluor, który popularnie zwany jest zabiegiem fluoryzacji. Ma on na celu zabezpieczenie zębów przed bakteriami powodującymi próchnicę, regenerację i wzmocnienie szkliwa.

Usuwanie kamienia nazębnego – koszt

Jak już wcześniej wspominaliśmy, koszt usuwania kamienia nazębnego będzie się wahał, w zależności od miasta, gabinetu stomatologicznego i metody usuwania osadu. Może on kosztować w granicach 100- 400 zł.

Bardzo ważnym element dbania o higienę jamy ustnej jest systematyczne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych. Wizyty u dentysty co sześć miesięcy, w celu usunięcia kamienia nazębnego, mogą pomóc w utrzymaniu zębów w czystości i zdrowiu. Unikniemy dzięki temu problemów związanych z paradontozą, próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł.

Możesz również polubić…