Ile-kosztuje-piaskowanie-zebow
Profilaktyka i diagnostyka

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Zęby są jednym z najważniejszych elementów ludzkiego organizmu. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest podstawą zdrowego układu. Dlatego tak ważne jest dbanie o stan uzębienia i jego prawidłowa pielęgnacja. By zęby były w idealnym stanie, wykonuje się szereg zabiegów, mających na celu zabezpieczenie i ochronę. Jednym z nich jest piaskowanie.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym zębów, który przeprowadza się w celu ochrony uzębienia i poprawy stanu jamy ustnej. Zabieg nazywa się piaskowaniem, ponieważ w trakcie zabiegu dochodzi do oderwania kamienia i wszelkich osadów, które gromadzą się na zębach, pod wpływem substancji czyszczącej, która ma wygląd drobin piasku.

Piaskowanie zębów – efekt przed i po

Pielęgnację można wykonać w dwóch wariantach: naddziąsłowym oraz poddziąsłowym. Pierwszy z nich polega na usunięciu osadu, który znajduje się ponad dziąsłem. Do tego celu używa się twardszych drobinek piasku. Drugi z wariantów obejmuje także czyszczenie przebarwień znajdujących się w okolicy kieszeni zębowej. W tym przypadku używany jest piasek o niewielkich rozmiarach drobin, tak by nie doszło do uszkodzenia nerwów. Zabieg piaskowania wykonuje się w celu poprawy stanu jamy ustnej. Ma on na celu dotarcie w miejsca trudno dostępne w przypadku zwykłego szczotkowania zębów czy płukania jamy ustnej. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy widoczny jest kamień na zębach. Jest jednym z etapów higienizacji jamy ustnej. Może wykonać go prawie każdy, szczególnie zainteresowane pielęgnacją powinny być osoby, u których występuje częste przebarwienie się płytki nazębnej. Na taki skutek narażone są osoby, które spożywają dużą ilość kawy, palacze, a także osoby, które stosują aparaty ortodontyczne.

Cena piaskowania zębów

Piaskowanie wykonywane jest w prawie każdym gabinecie stomatologicznym. Zabieg można wykonać tylko jako usługę prywatną, bowiem nie jest on refundowany przez NFZ. Cena pielęgnacji waha się w granicach od 50 do 100 złotych. Dokładna wartość zależy od danego gabinetu, jego renomy oraz lokalizacji. Z pewnością można spotkać się z sytuacją, gdy w dużym mieście cena ta będzie znacznie wyższa, a w mniejszej miejscowości będzie ona stosunkowo niska. Często piaskowanie jest tylko jednym z etapów większej pielęgnacji. Samo piaskowanie trwa około 30 minut, jednak następnie często wykonuje się skaling oraz fluoryzację. Sam zabieg powinno przeprowadzać się raz na pół roku, wyjątek stanowią palacze i osoby spożywające znaczne ilości kawy i herbaty.

Piaskowanie zębów jest ważnym elementem pielęgnacji jamy ustnej. Nie można jednak zapominać, iż najważniejsze jest codzienne, dokładnie szczotkowanie zębów. Zabiegi pielęgnacyjne takie jak piaskowanie, skaling, czy wybielanie są dodatkowymi środkami ochrony uzębienia, ale nie zastąpią one codziennego mycia zębów. Zabiegi te nie powodują uczucia bólu oraz nie uszkadzają w żaden sposób jamy ustnej. Chcąc cieszyć się zdrowym uzębieniem i ślicznym uśmiechem warto zastanowić się nad skorzystaniem z takowego zabiegu.

Możesz również polubić…