jak-wyleczyc-afte
Profilaktyka

Jak wyleczyć aftę? Sprawdź metody leczenia.

Afty możemy śmiało leczyć na własną rękę środkami, które dostępne są w aptece bez recepty. Tego typu leki mają różną postać i wymienić można: żele, spraye, pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej. Żel lub pasta pomoże skutecznie izolować aftę, a także przyspieszyć gojenie. Spray lub płyn świetnie odkazi, a także wspomoże proces gojenia. By zmniejszyć skutki uboczne używania tychże leków na aftę, należy zapoznać się z ulotką załączoną na opakowaniu bądź zapytać farmaceutę.

Afta – czym ona jest?

Afty są to zmiany, które występują w jamie ustnej. Pojawić się mogą na śluzówce policzków, języka oraz okolic podjęzykowych lub wargach. Afty to małe, okrągłe, płytkie nadżerki bądź owrzodzenia, które cechują się tym, że po 1-2 dniach pokrywają się białym, żółtym bądź szarym włóknikowym nalotem, który otoczony jest czerwoną obwódką. Tego typu zmiany najczęściej znikają po 4-7 dniach. Warto dodać, że występują one pojedynczo bądź w grupkach i potrafią się utrzymać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Co istotne, afty nie są na szczęście zaraźliwe, bowiem nie są efektem infekcji wirusowej.

Zanim w ustach wystąpi afta, możemy poczuć w miejscu jej wystąpienia pieczenie bądź mrowienie. Afty potrafią być bardzo dokuczliwie i skutecznie uprzykrzają życie, jednakże ich przyczyny nie są do końca znane w medycynie. O ich wystąpieniu może decydować szereg czynników. Wyróżnić można afty małe oraz duże. Afty małe są to afty przewlekłe bądź nawrotowe. Przeważnie mniejsze afty pojawić się mogą z powodu zaniedbań w higienie jamy ustnej czy próchnicy i innych chorób zęba oraz kilku innych powodów.

Kuracja afty

Aby pozbyć się afty nie musimy od razu kupować specjalnych preparatów w aptece. Możemy także spróbować leczenia domowymi sposobami. Pomogą one jednak tylko w sytuacji, kiedy afta pojawia się od czasu do czasu. Korzystając z domowych sposobów na afty, złagodzimy ból oraz skutecznie pomożemy śluzówce odbudować się. Gdy wystąpią afty warto z pewnością spróbować płukanki z roztworu sodu – posiada on właściwości odkażające. Dobrze będzie zmieszać pół łyżeczki soli ze szklanką letniej wody.

Warto też wspomnieć o naparach z ziół – do leczenia aft bardzo pomocne mogą okazać się napary z rumianku, dębu, łopianu czy tymianku. Tego typu napary posiadają szerokie właściwości ściągające oraz potrafią łagodzić dolegliwości bólowe. Do domowych sposobów na aftę można śmiało doliczyć również wodę utlenioną, którą wystarczy nasączyć płatki kosmetyczne, a następnie przyłożyć do afty, by odkazić oraz przyspieszyć gojenie się afty.

Zapobieganie aftom

Leczenie aft powinno się zacząć od usuwania przyczyn ich powstania. Dlatego dobrze jest poświęcić czas, by wyleczyć wszelkie ubytki w zębach oraz oczyścić zęby z płytki nazębnej, kamienia lub po prostu poświęcić czas na staranną higienę jamy ustnej. Osoby, które noszą aparat ortodontyczny powinny zapytać dentystę o skorygowanie elementów, które podrażniają śluzówkę jamy ustnej. Dobrze będzie wyeliminować kwaśne produkty oraz gorące dania, które dodatkowo mogą podrażnić uszkodzoną śluzówkę.

Możesz również polubić…