jak-szybko-postepuje-prochnica
Profilaktyka i diagnostyka

Jak szybko postępuje próchnica? Poznaj odpowiedź.

Próchnica jest jedną z najczęściej spotykanych przez dentystów chorób jamy ustnej, której muszą obawiać się nawet, a może i w szczególności, dzieci. Problem ten często jest ignorowany aż do momentu odczuwania nieznośnego bólu przez osoby zmagające się z próchnicą, w którym leczenie choroby jest już bardzo trudne. Jednak nie zawsze jest to wina lekceważącego podejścia.

Czasami osoby zabiegane mogą nawet nie zauważyć obecności choroby zważywszy na to jak szybko postępuje próchnica. Dlatego zdecydowanie każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego jak powstaje ta choroba, jak przebiega jej rozwój, a także jakie są jej objawy.

Próchnica – jak powstaje?

Do rozwoju próchnicy nie potrzeba wielu czynników. Bakterie zamieszkujące każdą jamę ustną w każdej chwili są gotowe do zaatakowania zdrowych zębów, a wszystko czego potrzebują to odpowiednia pożywka i czas. Dlatego tak ważne jest unikanie nadmiernych ilości cukru i regularne mycie zębów. Cukier jest idealnym źródłem składników odżywczych dla bakterii próchnicotwórczych, a zwykle wystarczy im kilka dni, żeby móc zainfekować dowolny ząb. Wtedy nawet najlepsze produkty do pielęgnacji jamy ustnej mogą okazać się nieskuteczne, a zęby będą coraz bardziej się wyniszczać.

Jak szybko postępuje próchnica? Błyskawicznie! Odkładając leczenie na potem możesz być pewien, że szybko doświadczysz nieznośnego bólu, który sygnalizuje ostatni i najbardziej niebezpieczny etap zakażenia zęba.

Objawy próchnicy

Próchnica jest chorobą, która odwapnia i niszczy twarde tkanki zębów. Wskutek tego stają się one coraz ciemniejsze, aż w końcu przybierają czarną barwę. Ponadto w zębach zainfekowanych próchnicą pojawiają się liczne dziury i ubytki, a każdy dzień bez interwencji stomatologa sprawia, że zakażenie sięga coraz głębszych części zęba. Biorąc pod uwagę jak szybko postępuje próchnica u niektórych nawet kilka tygodni może wystarczyć, żeby choroba zainfekowała miazgę zęba, zmuszając tym samym dentystę do drastycznych działań.

Jak leczyć próchnicę?

W większości przypadków leczenie próchnicy można właściwie nazwać jej usuwaniem. Gdy ząb jest odpowiednio mocno zainfekowany, co niestety bardzo często zdarza się u ignorujących takie problemy polskich pacjentów, stomatolodzy nie mają innego wyboru niż usunięcie zakażonej części i wypełnienie ubytku. Przez wiele lat używano w tym celu tak zwanych srebrnych plomb, jednak niedawno pojawiło się wielu przeciwników tej metody wypełniania dziur w zębach. Dlatego też w polskich gabinetach stomatologicznych coraz częściej używa się innych materiałów wypełniających.

Należy też podkreślić, że udając się do dentysty odpowiednio szybko można odratować cały ząb, bez konieczności plombowania. Jeżeli pacjent zareagował odpowiednio szybko i stawił się w gabinecie stomatologicznym już na etapie niewielkich plamek i przebarwień na uzębieniu to dentysta zaproponuje mu leczenie metodą remineralizacji. Polega ona na posmarowaniu zęba odpowiednim preparatem, który zapewnia mu wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zwalczenia zakażenia i odbudowy zniszczonych tkanek.

Możesz również polubić…