Proces wyżynania się zębów stałych nie należy do przyjemności. Najwięcej kłopotu pacjentom sprawiają ósemki potocznie zwane zębami mądrości. To właśnie podczas ich wyrastania może dojść do nieprawidłowości w ustawieniach innych zębów, zwłaszcza siódemek oraz do powstania kaptura dziąsłowego.
Co to jest kaptur dziąsłowy?
Najogólniej mówiąc, kaptur dziąsłowy to nic innego jak fragment dziąsła, który nie całkowicie zakrywa wyrastającą ósemkę. I właśnie na tym polega problem, gdyż między zębem a dziąsłem tworzy się niechciana przestrzeń, do której niestety dostają się resztki pokarmów oraz bakterie.
To sprawia, iż w owej kieszonce pomiędzy zębem a dziąsłem bardzo często wytwarza się stan zapalny. Daje on o sobie znać między innymi poprzez silny ból, a także trudności z połykaniem, a nierzadko nawet z mówieniem. By pozbyć się nawracających stanów zapalnych w przypadku nieprawidłowo wykształconej ósemki, zaleca się wycięcie kaptura dziąsłowego.
Dlaczego powstaje kaptur dziąsłowy?
Kaptur dziąsłowy wokół ósemki powstaje głównie dlatego, że nie osiąga ona takiej samej wysokości w szczęce, jak inne zęby, co w konsekwencji stwarza dogodne warunki do powstania niepożądanej kieszonki zębowej zwanej kapturem dziąsłowym. Ta przestrzeń między ósemką i dziąsłem staje się z czasem głównym źródłem dolegliwości bólowych u pacjenta. Dzieje się tak, bo do wspomnianej kieszonki dziąsłowej dostają się resztki pokarmu.
Jak nietrudno się zorientować, to one mieszają się ze śliną, tworząc tym samym idealne środowisko do namnażania się bakterii. W wyniku ich działalności pacjent może czuć w ustach gorycz, niesmak oraz mieć nieświeży oddech. Jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości ze strony zęba mądrości jest wycięcie kaptura dziąsłowego. To dość radykalny krok, niemniej stuprocentowo skuteczny.
Wycięcie kaptura dziąsłowego- na czym polega?
W dużym uproszczeniu zabieg ten polega na usunięciu dziąsła nad wyżynającym się zębem, tak aby mógł on spokojnie rosnąć oraz aby zdołał prawidłowo ustawić się w łuku zębowym. Wycinanie kaptura dziąsłowego u większości pacjentów prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i zaniku opuchlizny wokół feralnego zęba mądrości.
Zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego przeprowadza się przy pomocy specjalistycznego lasera. Ma to uchronić chorego przed powstaniem trwałych blizn i zrostów wokół operowanej tkanki zębowej, a także przyśpieszyć proces gojenia. Po zabiegu usunięcia kaptura dziąsłowego powstaje tylko mała ranka. Można więc stwierdzić, iż jest to mało inwazyjna ingerencja stomatologiczna.
Czy powyższy zabieg stomatologiczny jest bardzo bolesny?
Wycięcie kaptura dziąsłowego to praktycznie zabieg całkowicie bezbolesny. Odbywa się on w znieczulenie miejscowym, także o cierpieniu fizycznym nie ma nawet mowy. Poza tym nie jest ona, aż tak długi, jak inne typowo chirurgiczne operacje z zakresu stomatologi, co działa przede wszystkim na korzyść pacjenta.
Komplikacje po zabiegu wycięcia kaptura dziąsłowego zdarzają się bardzo rzadko. Jedyne, co trzeba znieść po jego zakończeniu, to chwilowe niedogodności związane z połykaniem- głównie w trakcie jedzenia lub picia. Jednak znikają one po kilku dniach, gdy rana nieco się zabliźni.
Czy trzeba się jakoś przygotować do wyżej wymienionego zabiegu?
Zabieg usunięcia kaptura dziąsłowego nie wymaga jakichś szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Niemniej nie zaszkodzi przed jego rozpoczęciem dokładnie wyszczotkować okolice feralnej ósemki. To ułatwi stomatologowi pracę i sprawi, że pójdzie ona sprawniej.
Przed wspomnianym zabiegiem warto również wstrzymać się z paleniem papierosów. Taka profilaktyka może tylko pomóc, poza tym ograniczy ryzyko intensywnego krwawienia po wycięciu kaptura. Dobrze jest też zrezygnować na kilka dni z leków rozrzedzających krew. Szczególnie pacjenci przyjmujący je na stałe muszą zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu.
Czy kaptur dziąsłowy trzeba wyciąć?
Niestety w przypadku nie do końca wykształconej lub źle ustawionej ósemki nie ma innego wyjścia. Doraźne metody takie jak płukanki ziołowe czy antybiotyki nie są w stanie zwalczyć skutecznie tej dolegliwości, toteż interwencja chirurgiczna to najkorzystniejsza opcja. Jako że zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego nie jest zbyt czasochłonny można go wykonać w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym i nie potrzeba żadnych poprawek.
Powyższa minioperacja stomatologiczna nie kończy się nawet szwami, zatem nic dziwnego, że nie budzi powszechnego popłochu wśród pacjentów. O konieczności jej przeprowadzenia decyduje zwykle dokładne prześwietlenie szczęki chorego. To właśnie na nim najlepiej widać, że dziąsło nie przylega ściśle do zęba. I to przede wszystkim ono pozwala dentyście określić rzeczywistą wielkość kaptura dziąsłowego.
Wycięcie kaptura dziąsłowego- podsumowanie
Wyżej wymieniony zabieg stomatologiczny należy do jednej z najbardziej bezpiecznych operacji dentystycznych. Nic w tym dziwnego, że przeprowadza się ją nawet u dzieci oraz nastolatków. Usunięcie kaptura dziąsłowego u ósemki to zazwyczaj jedyna metoda, by mogła ona wyrosnąć w sposób prawidłowy i by nie zaszkodziła przy tym innym zębom. Samo wycięcie kaptura dziąsłowego nie jest zbyt skomplikowane, przy czym należy uważać, aby przy okazji nie uszkodzić tkanek miękkich u zębów sąsiadujących.
Wycięcie dziąsłowej kieszonki odbywa się zwykle przy pomocy skalpela lub lasera. Lekarz przeprowadzający zabieg musi dokładnie oczyścić z resztek pokarmowych okolice dziąsła i również w sposób zdecydowany, aczkolwiek delikatny wypreparować i odciąć fragment dziąsła, który utrudnia wyżynanie się ósemki. Po zabiegu wycięcia kaptura dziąsłowego pacjent musi unikać przez jakiś czas zimnych napojów, jak również gorących posiłków.
Niewskazane jest również w tym okresie palenie papierosów, bo to utrudnia proces regeneracji. By rana wokół zęba mądrości szybciej się goiła pacjentowi zaleca się robienie płukanek jamy ustnej. Najlepiej, gdy do jej przeprowadzenia posłużą szałwia, rumianek lub kora dębu. Można też sięgnąć po apteczne płyny do płukania ust.