Resekcja wierzchołka korzeni to skomplikowany zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest w wielu gabinetach stomatologicznych. Jest on wykonywany wtedy, gdy leczenie kanałowe nie jest już możliwe.
Czym jest resekcja wierzchołka korzenia ?
Resekcja korzeni to zabieg, który wykonywany jest w celu oczyszczenia tkanek, które objęte są zapalaniem oraz są zainfekowane. Mowa tutaj o takich tkankach, które znajdują się wokół korzenia zęba. Warto zaznaczyć, że taki zabieg stosowany jest w przypadku, gdy leczenie endodontyczne i jego rewizja nie przynosi oczekiwanych efektów. Ponadto resekcja korzeni stosowana jest w takim przypadku, kiedy leczenie kanałowe nie może być już stosowane. Okazuje się, że dla wielu pacjentów resekcja korzeni jest koszmarem, który śni się po nocach. Dość często jest to jedyne skuteczne rozwiązanie. Takowy zabieg przeprowadzany jest w wielu renomowanych klinikach stomatologicznych.
Mimo tego że nierzadko prowadzone jest uporczywe leczenie stanu zapalnego i wykorzystano do tego celu wszystkie metody razem z leczeniem kanałowym, to nierzadko należy wykonać resekcję korzenia zęba. Warto zwrócić uwagę na fakt, że fachowym określeniem resekcji zęba jest apikotomia. Nierzadko jest to jedyna metoda zapewniają dostęp do źródła infekcji. Dzięki temu umożliwione jest skuteczne działanie w obrębie infekcji korzenia zęba. Trzeba wiedzieć o tym, że nieprzeprowadzenie resekcji bardzo często skutkuje pojawieniem się torbieli, ropni, a także ziarniaków, które mogą być niebezpiecznego dla ludzkiego organizmu.
Jak przebiega zabieg?
Okazuje się, że resekcja korzeni to zabieg przeprowadzany przy pomocy nacięcia śluzówki w okolicy korzenia zęba. Następnym etapem takiego zabiegu jest wycięcie tzw. okienka kostnego. Tego typu wycięcie powinno mieć średnicę minimum czterech milimetrów. Żeby tego dokonać, trzeba zastosować specjalistyczną wiertarkę kostką bądź stomatologiczne dłuto. Kolejnym etapem będzie odcięcie wierzchołka korzenia zęba, który nie poddał się wcześniej innym rozwiązaniom. Dzięki temu usuwane są wszelkie zmiany zapalne, które powodują problemy w tej okolicy – nierzadko przynoszą one ból.
Warto zaznaczyć, że po wykonaniu takowego zadania chirurg wyrównuje brzegi kości, a następnie oczyszcza ubytek. Następnym etapem jest szczelnie wypełnienie kanału korzeniowego od strony jego wierzchołka – ma to nazwę wypełnienia wstecznego. Na samym końcu chirurg stomatologiczny zszywa ranę i pozostawia ją do wygojenia. Trzeba też wiedzieć, że nierzadko uzupełniane są również usunięte fragmenty kostne. Żeby to dokonać stosowane są specjalne materiały kościozastępcze. Warto zaznaczyć, że tego typu procedura medyczna znacznie przyspiesza proces gojenia się kości. Należy pamiętać, że cały zabieg trwa nie więcej niż godzinę. Bardzo ważne jest zapewnienie całościowej szczelności w kanale korzeniowym zęba. Dzięki temu można powiedzieć o sukcesie zabiegu resekcji korzenia zęba. Taki zabieg sprawia, że eliminowany jest dojmujący ból, który jest doświadczany przez pacjenta. Ponadto zabieg resekcji korzenia pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.
Po zabiegu
Warto zaznaczyć, że resekcji korzenia nie wykonuje się u pacjentów, którzy chorują na cukrzycę, schorzenia tarczycy czy nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego zabieg nie jest wskazany dla kobiet w ciąży. Jeśli mowa natomiast o powikłaniach po zabiegu resekcji korzenia, to nierzadko pojawia się lokalna opuchlizna, krwawienie, a także ból. Dlatego po takim zabiegu każdy pacjent dostaje środki przeciwbólowe. Warto też wiedzieć, że nierzadko zdarza się po zabiegu nieprzyjemne uczucie mrowienia. Należy zaznaczyć, że wszystko powinno zagoić się w ciągu paru dni. Trzeba jednak utrzymywać normalną higienę jamy ustnej z pomięciem miejsca, które zostało objęte zabiegiem. Dodatkowo w czasie rekonwalescencji nie należy przyjmować gorących bądź zbyt zimnych posiłków. Najlepszą opcją będą rozdrobnione pokarmy, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych podrażnień. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że po zabiegu zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego. Jeżeli pacjent będzie stosował się do tych zaleceń, to może być spokojny o efekty resekcji korzenia.
Wskazania i przeciwwskazania
Jeśli mowa o wskazaniach do resekcji korzenia, to taki zabieg przeprowadza się przeważnie po nieudanym leczeniu kanałowym, kiedy wystąpiły powikłania, które mogą się pojawić. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną konieczności przeprowadzenia takowego zabiegu jest niepełne wypełnienie kanału korzeniowego bądź źle dobrany materiał – najczęściej taki, który jest wątpliwej jakości. Niestety takie czynniki wpływają na pojawienie się stanów zapalnych w obrębie korzenia zęba. Warto też dodać, że nierzadko resekcja zęba przeprowadzana jest w przypadku powikłań po leczeniu zębów przy zastosowaniu uzupełniania protetycznego.
Mowa tutaj zwłaszcza o wkładach koronowo-korzeniowych. Warto też dodać, że zdarzają się pacjenci, których uzębienie jest zakrzywione bądź mają bardzo cienkie kanały korzeniowe. Efektem tego jest to, że utrudnione jest bądź całkowicie uniemożliwione skuteczne leczenie kanałowe. Warto też dodać, że czasem może dojść do złamania narzędzia dentystycznego, które w danej chwili znajduje się w kanale korzeniowym. Takowe sytuacje nie mogą być wykluczony, nawet pomimo wielkich starań dentysty. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że wskazaniem do resekcji korzeni jest złamanie korzenia w obrębie jego wierzchołka. Często mowa tutaj też o jego przebiciu w czasie leczenia kanałowego.
Jeśli mowa o przeciwskazaniach do resekcji zęba to trzeba wymienić wielkość zmian chorobowych. W przypadku gdy przekracza ona 33% procent przywierzchołkowej części zęba, to zabieg resekcji korzeni nie może być przeprowadzony. Sytuacja wygląda bardzo podobnie wtedy, kiedy dochodzi do zaniku kości otaczającej ząb bądź do złamania podłużnego zęba – w takim przypadku resekcja korzenia nie jest możliwa. Kolejnym przeciwskazaniem do takiego zabiegu są zmiany zapalne ozębnej oraz w obrębie jamy ustnej, które skutecznie uniemożliwiają proces resekcji korzeni.