Grzybica w jamie ustnej słusznie przynosi nieprzyjemne skojarzenia każdemu, kto o niej słyszy. Jest to jedna z najbardziej niekomfortowych chorób natury stomatologicznej, która bardzo trudno jest wyleczyć. Nie jest to jednak niemożliwe, a wyspecjalizowani dentyści doskonale wiedzą jak zwalczyć grzybicę w jamie ustnej. Dlatego dobrze jest dokładnie zapoznać się z przyczynami i objawami grzybicy w buzi, aby móc szybko zdiagnozować problem i zgłosić się do dobrej kliniki dentystycznej. Zatem w tym artykule opiszemy nie tylko sposoby leczenia, ale również przyczyny i przebieg grzybicy jamy ustnej.
Grzybica w jamie ustnej – skąd się bierze?
Grzybica w buzi może przyjmować bardzo wiele odmian, a każda z nich ma inne przyczyny powstawania. Jednak wszystkie z nich są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi drożdżaka Candida, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za tę chorobę. Jakie powody grzybicy w jamie ustnej podaje się najczęściej? Należą do nich zwykle złe nawyki żywieniowe, niedobory ważnych składników mineralnych, a także efekty uboczne niektórych leków, szczególnie antybiotyków. Bardzo często mówi się też o zaniedbywaniu higieny jamy ustnej, nieprawidłowym montażu protez zębowych oraz ubytkach w uzębieniu spowodowanych próchnicą.
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że grzybica w jamie ustnej może być skutkiem licznych chorób układu pokarmowego lub krwionośnego, a także wielu innych schorzeń. Co więcej udowodniono, że podatność na grzybicę w buzi może być wrodzona, dlatego często nawet osoby prowadzące bardzo zdrowy tryb życia zmagają się z tym problemem.
Objawy grzybicy w buzi
Grzybica w jamie ustnej potrafi przyjmować bardzo wiele odmian, a każda z nich charakteryzuje się innymi objawami. Jednak są też takie, które przypisuje się większości rodzajów grzybicy w buzi. O jakich objawach mowa? Najbardziej zauważalne są pleśniawki, czyli białe plamki pojawiające się na języku, podniebieniu oraz wewnętrznej stronie policzków i dziąseł. Ich obecność wiąże się z niekomfortowym bólem, jednak w przypadku grzybicy nie tylko one są jego przyczyną. Pacjenci klinik dentystycznych często skarżą się na wrzody w buzi, nieznośne pieczenie, a także obecność rumienia dziąsłowego.
Duża część osób walczących z grzybicą w buzi mierzy się również z zapaleniem języka oraz silnie bolącymi pęknięciami w kącikach ust. Osoby u których występują te problemy powinny koniecznie wiedzieć jak zwalczyć grzybicę w jamie ustnej.
Leczenie grzybicy w jamie ustnej
Oczywistym wydaje się być, że podejrzewając obecność grzybicy w swojej jamie ustnej należy niezwłocznie zgłosić się do dobrego dentysty. Jednak co dalej? Przede wszystkim zaleci on użycie odpowiednich leków i preparatów bakteriobójczych, które zwykle działają miejscowo. Jednak nie zawsze przynoszą one efekty, a dentyści zastanawiając się jak zwalczyć grzybicę w jamie ustnej u konkretnego pacjenta podejmują się różnych działań. Jedni kontynuują leczenie lekami, z tym że tym razem przepisują pacjentowi te zażywane doustnie.
Inni specjaliści natomiast wolą użyć specyfików do odkażania jamy ustnej i własnoręcznie zwalczyć chorobę. Wszystkie działania są dobierane w zależności od wielu czynników, takich jak stan pacjenta i rodzaj grzybicy w buzi. Niemniej jednak stomatolodzy zawsze kontynuują terapię przez około dwa tygodnie po wyleczeniu grzybicy, aby mieć pewność, że problem nie wróci.