Przegląd zębów – cena
Profilaktyka i diagnostyka

Przegląd zębów – cena

Przegląd zębów oferowany jest praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym. Jego cena może różnić się w zależności od kilku kwestii. Istotny jest nie tylko region gabinetu dentystycznych, ale też indywidualnego umiejętności oraz doświadczenie stomatologa. W naszym kraju koszt przeglądu stomatologicznego waha się od 100 do 250 złotych. Warto jednak wiedzieć, że w prywatnych i renomowanych klinikach dentystycznych koszty przeważnie są wyższe.

Przegląd stomatologiczny – czym jest?

Przegląd dentystyczny, zwany jest też badaniem kontrolnym. Mowa tutaj o rutynowym badaniu stomatologicznym, które celem jest zapobieganie problemów z zębami czy dziąsłami. W Polsce w każdym gabinecie dentystycznym oferowany jest przegląd dentystyczny. Tego rodzaju badanie powinno być wykonywane raz na pół roku. Wiele w tej kwestii zależy jednak od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń dentysty.

W czasie takiego badania stomatolog ocenia ogólny stan jamy ustnej pacjenta oraz jego zęby. Do tego dolicza się sprawdzenie dziąseł i błony śluzowej. Co istotne, w czasie przeglądu zębów, specjalista poszukuje objawów schorzeń jamy ustnej. Mowa tutaj na przykład o próchnicy czy chorobach przyzębia. Nie można też zapomnieć o nowotworach jamy ustnej. Co więcej, stomatolog ocenia też stan wypełnień oraz koron. Dodatkowo może przeprowadzić inne badania. Mowa tutaj o rtg zębów, badaniu w skali mikroskopowej czy precyzyjnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta.

Ile trwa przegląd u dentysty?

Wielu pacjentów zastanawia się, ile trwa przegląd zębów w gabinecie stomatologicznym. Okazuje się, że czas trwania badania może różnić się w zależności od kilku czynników. Jednymi z nich są indywidualne potrzeby pacjenta. Do tego dolicza się też poziom skomplikowania badania, a ponadto wykorzystane narzędzia oraz technologie. Przeważnie jednak przegląd dentystyczny trwa od 15 do 30 minut. W czasie takiego badania specjalista może dokładnie zbadać zęby, dziąsła, a ponadto błonę śluzową jamy ustnej. Dentysta szuka objawów choroby zębów oraz dziąseł, czyli np. próchnicy. Bardzo ważny jest regularny przegląd zębów cena tego badania uzależniona jest od konkretnie wybranego gabinetu dentystycznego.

Przegląd stomatologiczny – jak często go wykonywać?

Eksperci zalecają, żeby przegląd stomatologiczny był przeprowadzany regularnie minimum raz na pół roku. Tak częste wizyty w gabinecie dentystycznym pozwolą na wczesne wykrycie oraz leczenie potencjalnych problemów z zębami czy jamą ustną, co powinno być kwestią priorytetową dla każdego człowieka. Dzięki temu można utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej. Jeżeli jednak pacjent narażony jest na choroby zębów bądź choroby przyzębia, np. na próchnicę, specjalista często zaleca częstsze wizyty kontrolne, na przykład co kwartał. Natomiast w przypadku osób, które utrzymują bardzo dobrą higienę jamy ustnej i niemających problemów z zębami czy dziąsłami, zalecane są rzadsze wizyty, na przykład raz na 12 miesięcy. Wiele w tej kwestii zależy jednak od zaleceń dentysty.

Możesz również polubić…