Czym są zęby mądrości?
Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe po obu stronach łuku szczękowego, nazywane również ósemkami. Z różnych powodów nie wszyscy mają zęby mądrości, które służą głównie do rozdrabniania pokarmu. Badania wykazały jednak, że zęby te są zbędne, ponieważ nie stwierdzono problemów z żuciem pokarmu w przypadku ich braku.
Niestety ze względu na ograniczony dostęp do zębów mądrości, zęby te są podatne na próchnicę. Standardowo u człowieka powinny wystąpić cztery zęby mądrości ( jak wiemy, nie wszyscy mają ósemki). Natomiast, gdy brakuje ósemek w łuku zębowym może dojść do zmiany umiejscowienia innych zębów, nieprawidłowego starcia szkliwa zębowego i niestabilności żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym – warto więc udać się do ortodonty na wizytę kontrolną.
Zęby pojawiają się bądź też rosną jako ostatnie – dopiero po osiągnięciu 16 roku życia. Zazwyczaj pojawiają się do 25 roku życia, natomiast zdarza się, że zęby te pojawiają się dopiero po 40 roku życia. Często jednak rosną nieprawidłowo i należy je usunąć. Zęby mądrości są ostatnimi zębami rosnącymi u człowieka po osiągnięciu dojrzałości – dlatego też te zęby nazywane są zębami mądrości.
Jak się objawią zęby mądrości?
Zęby mądrości rosną jako ostatnie, więc często w jamie ustnej nie ma już wystarczająco dużo wolnego miejsca. Prowadzi to wówczas do wklinowania zębów mądrości – zęby są uwięźnięcia pod tkanką dziąseł przez inne zęby lub kość. Taki stan rzeczy prowadzi do:
- dolegliwości bólowe
- szczękościsk
- obrzęk
- przewlekłe stany zapalne
- problemy z odżywaniem
- problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej
Zęby mądrości – czy trzeba je wyrywać?
Zęby mądrości często pojawiają się tylko częściowo lub krzywo rosną i również powodują ogromny ból. Usuwanie zębów zaleca się u osób poniżej 20 roku życia, ponieważ mają one mniej wykształconych korzeni i zabieg usunięcia wiążę się z mniejszą częstotliwością powikłań. Dlatego też zaleca się przegląd zębów u osób w wieku od 16 do 19 roku życia w celu sprawdzenia, czy nie wymagają one usunięcia.
W przypadku, gdzie zatrzymane zęby mądrości nie wykazują żadnych dolegliwości, niektórzy stomatolodzy zalecają chirurgiczne usunięcie zębów, aby zapobiec potencjalnym problemom w przyszłości. Usunięcie zębów przebiega w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu oczywiście należy się spodziewać się krwawienia, opuchlizny i zasinienia, warto więc w tym czasie ograniczyć aktywność fizyczną, aby szybciej wrócić do normy.
Do ekstrakcji zęba mądrości dochodzi również w przypadku, gdzie ósemka wyrosła w pełni ale jest zniszczona przez próchnicę – przez anatomię tych trzonowców i utrudnionego do niech dostępu leczenie może okazać się nieskuteczne.
Do usunięcia zębów mądrości dochodzi również podczas leczenia ortodontycznego, gdy ósemki są całkowicie zatrzymane. Całkowite zatrzymanie zęba ma miejsce, gdy ząb otoczony jest przez kość. Zazwyczaj ósemki w takiej sytuacji są źle ułożone np. koroną w stronę siódemek – wtedy naciskają na ich korzenie i powodują stłoczenie zębów. Ważne jest, aby sprawdzić ułożenie zębów mądrości należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów w jednej płaszczyźnie.