Jak wygląda ząb mądrości?
Profilaktyka

Jak wygląda ząb mądrości?

Jak każdy doskonale wie, człowiek w ciągu swojego życia ma dwa rodzaje zębów. Chodzi oczywiście o zęby mleczne, a także zęby stałe. Jak się jednak okazuje, często na tym się nie kończy, ponieważ wielu osobom wyrastają jeszcze dodatkowe zęby, czyli ósemki. Jak wygląda ząb mądrości, dlaczego się tak nazywa, a przede wszystkim, czym różni się on od innych zębów?

Czym są ósemki, czyli zęby mądrości?

Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji o takich zębach? Zanim przejdzie się do najważniejszej kwestii, czyli tego, jak wygląda ząb mądrości, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym taki ząb w ogóle jest i z jakiego powodu wyrasta on jedynie u części ludzi. Co to są za zęby i z jakiego powodu są one tak nazywane?

Przed tysiącami lat, gdy ludzka cywilizacja jeszcze nie istniała, człowiek musiał żywić się tym, co znalazł lub w prymitywny sposób upolował. W ogromnej większości spożywał więc rośliny, a także okazjonalnie surowe mięso. Dopiero z czasem, gdy poznaliśmy możliwości obróbki cieplnej pożywienia, doszło do znacznej zmiany naszego jadłospisu. Zmiana ta pociągnęła za sobą również zmiany w ludzkim ciele. Wcześniej potrzebne nam były duże i mocne zęby trzonowe, które służą do rozdrabniania pokarmów. Dzięki nim np. surowe mięso może zostać tak przygotowane, aby było lepiej trawione w układzie pokarmowym. W sytuacji, gdy dieta się zmieniła i mięso stało się miększe, tak duża liczba zębów trzonowych przestała być potrzebna.

Z racji więc tego, że nieużywane części ciała zanikają, u ludzi coraz rzadziej zaczęły pojawiać się ósemki. Dziś, gdy nasza cywilizacja jest na bardzo wysokim poziomie, a dieta składa się z tysięcy różnych przetworzonych produktów, ósemki są bardzo dużą rzadkością. Procesy ewolucyjne pozbawiają nas tych zębów, ponieważ nie są one nam już potrzebne.

Dlaczego zęby te są tak nazywane? Jak wygląda ząb mądrości i czy jego wygląd może mieć wpływ na tę nazwę? Jak się okazuje, głównie odpowiedzialny jest za nią wiek człowieka w chwili, gdy zaczynają one wyrastać. Zęby mleczne wyrastają nam w wieku zaledwie kilku miesięcy. Zęby stałe pojawiają się, gdy mamy kilka lat. Zęby mądrości natomiast przeważnie wyrastają dopiero po 20 roku życia. Z tego powodu i z racji tego, że są one dość rzadkie, zaczęto je nazywać zębami mądrości. Jak rzadko się pojawiają? Jak wynika z badań, ząb mądrości może występować u około 30% populacji. W przeważającej jednak większości nie dochodzi do ich wyżynania się, czyli wydostawania z dziąsła. U zaledwie około 2% ludzi zęby te wyrastają.

Czy ósemki różnią się czymś od innych zębów?

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, o którym należy się nieco dowiedzieć w przypadku tych zębów, jest to, czym się one mogą różnić od tych, które wyrastają wcześniej. Jak bowiem wiadomo, mleczaki są wyraźnie mniejsze, mają inną barwę, a także są znacznie delikatniejsze. Czym natomiast charakteryzują się ósemki? Jak wygląda ząb mądrości i czy czymś się wizualnie różni od innych zębów?
Jak się okazuje ząb mądrości to dokładnie taki sam ząb trzonowy jak pozostałe wyrastające przed nim zęby. Służy dokładnie do tego samego celu, ma taki sam kształt i wielkość.

Zasadne jest więc pytanie, z jakiego powodu wiele osób nie chce mieć ósemek, a dentyści zalecają ich jak najszybsze usuwanie, gdy tylko zostaną one zaobserwowane podczas wyżynania się ich z dziąsłem. Co za tym wszystkim stoi?
Jak się okazuje, przez wieki ewolucji jama ustna przeszła ogromne zmiany. Dziś często nie mamy już w niej miejsca na dodatkowe ósme zęby. Jeśli więc mimo wszystko się one pojawią, proces ich wyrastania powoduje często prawdziwe spustoszenie. Prawidłowo wyrośnięte zęby zostają stłoczone, dochodzi do zmiany ich pozycji, co skutkuje oczywiście wadą zgryzu i poważnymi problemami zdrowotnymi.

Co więcej, taki ząb często wyrasta w nieprawidłowym kierunku czy też nawet w całkowicie złej pozycji. Wiąże się to z ogromnym bólem, a nawet stanami zapalnymi i wyciekami ropy. Można się tylko domyślać, jak znacznie pogarsza to wszystko komfort życia. Co w takiej sytuacji jest zalecane? Rzecz jasna każdy specjalista poleca swoim pacjentom, aby po prostu ząb ten usunęli.

Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Skoro już wiadomo, jak wygląda ząb mądrości, a także, z jakiego powodu nie jest on obecny u każdego, warto się na sam koniec zastanowić jeszcze nad jedną sprawą, czyli jak konkretnie wygląda proces jego usuwania. Nie da się bowiem ukryć, że najczęściej zęby to są po prostu usuwane z jamy ustnej z powodu zniszczeń, które wyrządzają. Mało kto decyduje się na ich pozostawienie, ponieważ do ogromnej rzadkości należy sytuacja, gdy wyrastają poprawnie.

Co więc powinno się wiedzieć o usuwaniu takich zębów? Jest to zabieg dość prosty, który często realizowany jest na zaledwie jednej wizycie. Chirurgiczne usuwanie ósemek polega po prostu na rozcięciu dziąsła, a następnie przy pomocy specjalistycznych szczypiec wyjęciu problematycznego zęba. Następnie dziąsło jest zszywane i pacjent może udać się do domu. Rzecz jasna całość realizowana jest pod silnym znieczuleniem więc nie towarzyszy temu żaden większy ból czy też dyskomfort.

Możesz również polubić…