krwawiace-dziasla-czym-leczyc
Profilaktyka

Krwawiące dziąsła – czym leczyć? Dowiedz się więcej

Krwawiące dziąsła to problem, który dość powszechnie występuje w populacji. Krwawienie zazwyczaj pojawia się podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłków i nigdy nie powinno być lekceważone. Należy bowiem pamiętać o tym, że stan jamy ustnej nie tylko wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie, ale również stanowi odzwierciedlenie jego ogólnej kondycji. Krwawienie może być zatem spowodowane poważną ustrojową zmianą chorobową.

Dlaczego dziąsła krwawią?

Powodów dla których dziąsła krwawią może być kilka. Wśród nich należy wymienić między innymi nieprawidłową technikę szczotkowania zębów lub zły dobór szczoteczki. Należy bowiem pamiętać o tym, że zbyt gwałtowne, mocne i bardzo energiczne ruchy mogą powodować mikrourazy oraz krwawienie. Podobny efekt może wywołać stosowanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem.

W przypadku pojawiających się dolegliwości warto rozważyć zmianę szczoteczki na taką, która cechować się będzie włosiem o średniej twardości włosia lub wręcz o bardzo miękkim włosiu. Ponadto, warto stosować szczoteczki elektryczne lub soniczne, które posiadają specjalne czujniki informujące o zbyt mocnym dociskaniu włosia do powierzchni zębów.

Krwawiące dziąsła mogą mieć również związek z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nadmiarem bakterii, który prowadzi do tworzenia się płytki nazębnej oraz kamienia. W konsekwencji może dochodzić do rozwoju stanu zapalnego, którego objawem jest opuchlizna i zaczerwienie dziąseł. Ponadto, krew pojawiająca się w okolicy dziąseł może mieć związek z rozwojem paradontozy, czyli zapalenia przyzębia.

Zmiany chorobowe obejmują wówczas okoliczne tkanki zęba oraz prowadzą do odsłonięcia szyjek zębowych i rozchwiania zębów. W takiej sytuacji brak podjęcia skutecznego leczenia może prowadzić nawet do ich utraty. Poza wymienionymi powyżej przyczynami, krwawienie z dziąseł może być związane z niedoborami witamin lub minerałów, w tym przede wszystkim witaminy: C, K, D oraz żelaza.

Ponadto, krew płynąca z dziąseł może również świadczyć o: cukrzycy, anemii, zaburzeniach krzepnięcia lub o problemach z prawidłową pracą wątroby. Krwawienie może być również skutkiem przyjmowania leków, rozwoju chorób nowotworowych. Warto również zaznaczyć, że na pojawiające się dolegliwości mogą mieć wpływ: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, co szczególnie często obserwowane jest u kobiet ciężarnych, stres oraz palenie tytoniu.

Co stosować na krwawiące dziąsła?

Przede wszystkim w celu uniknięcia występowania wspomnianych powyżej dolegliwości należy zadbać o prawidłową dietę oraz higienę jamy ustnej, w tym optymalną technikę szczotkowania zębów oraz stosowanie płynów dentystycznych, nici oraz past zawierających wyciągi szałwii oraz kory dębu. Ponadto, konieczne są regularne wizyty dentystyczne, usuwanie kamienia nazębnego oraz leczenie ubytków.

W przypadku krwawienia dziąseł należy punktowo stosować specjalistyczne żele antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz odbywać konsultacje u periodontologa, czyli specjalisty od chorób przyzębia. Może on zalecić konieczność przyjmowania odpowiednich leków lub też w skrajnych przypadkach zlecić przejście zabiegu chirurgicznego.

Możesz również polubić…