Uczulenie na implanty zębowe
Implantologia

Uczulenie na implanty zębowe – objawy

Od wielu już lat implanty zębowe stosowane są powszechnie w przypadku braków w uzębieniu. Cenione są one nie tylko za jakość, lecz również trwałość, a co najważniejsze, za doskonałe efekty użytkowe i wizualne. Jak się jednak okazuje, pośród wielu naprawdę ciekawych i wartych uwagi zalet, implanty mogą mieć także pewne wady. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy implanty mogą uczulać. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach? Co warto wiedzieć o implantach w zakresie ewentualnych alergii i sprawdzenia, czy nie ma się przeciwwskazań do ich założenia?

Czy implant uczula?

Uczulenie na implanty zębowe – objawy. Takie właśnie zapytanie zalewa ostatnimi czasy internet, ponieważ wiele osób szuka informacji na temat alergii i niebezpieczeństw z nią związanych w zakresie wszczepiania implantów. Zanim jednak przejdzie się do tego i pozna wszystkie dotyczące tego tematu szczegóły, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy implant w ogóle uczula? Jeśli chce się poznać odpowiedź na to pytanie, należy dowiedzieć się, czym implant jest, a także, z czego jest zbudowany.

Implant zębowy składa się tak naprawdę z dwóch kluczowych dla zdrowia elementów. Jest to ceramiczna korona, która widoczna jest w linii zębów, a zamocowana jest na specjalnym, wykonanym z tytanu implancie. Teoretycznie najbardziej niebezpieczny dla zdrowia może być sam tytanowy implant, ponieważ umieszczany jest on w całości pod dziąsłem, a konkretniej mówiąc, wkręcany jest w kość. Teoretycznie więc może mieć bardzo negatywne oddziaływanie na ciało. Jak wykazują jednak badania tytan, z którego zrobiony jest taki implant, jest całkowicie neutralny dla organizmu i nie posiada żadnego działania alergicznego. Czy więc hasło uczulenie na implanty zębowe – objawy, jest całkowicie bezzasadne i nie ma się czego obawiać? Jak się okazuje nie do końca, ponieważ implanty nie zawsze wykonane są z czystego tytanu. Często do ich produkcji stosuje się domieszki innych, uczulających metali. Jakich na przykład?

Uczulenie na implanty zębowe – objawy. Z czego wynika strach przed ewentualnym uczuleniem? Przede wszystkim wziąć trzeba pod uwagę to, że wykonanie czystego i wolnego od zanieczyszczenia tytanowego implantu jest niezwykle drogie. Powoduje to, że wielu producentów stara się zaoferować atrakcyjniejszą cenę, dodając domieszki innych metali. Mogą to więc być takie pierwiastki jak wanad, aluminium, nikiel, glin czy też cyrkon. Jak się okazuje w zależności od tego, z jak czystym tytanem ma się do czynienia, zmieni się również ryzyko uczulenia, które może on wywoływać. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby mieć pewność, jaki jest dokładnie skład wszczepianego implantu, a co więcej, na jakie pierwiastki ma się uczulenie. Dlaczego jest to tak duże ryzyko?

Uczulenie na implanty zębowe – objawy. Co może wywołać nieodpowiedni pierwiastek? Jak się okazuje, zagrożenie jest naprawdę spore, ponieważ implant, na który będzie się miało uczulenie może być powodem powstawania takich przypadłości jak przerost dziąseł, jałowej przetoki, pokrzywki czy też stanu zapalnego. Efektem tego będzie destabilizacja implantu, a nawet jego odrzucenie przez organizm.

Alergia na implanty

Uczulenie na implanty – objawy i różnego rodzaju nieprzyjemności są efektem alergii na składniki zawarte w danym implancie. Skutki obecności tego składnika mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić mogą do bardzo nieprzyjemnych i często zagrażających zdrowiu objawów. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Jak się okazuje, kluczową sprawą jest tu oczywiście pełna świadomość składu takiego implantu, lecz co najważniejsze, wiedza w zakresie posiadanych uczuleń.

Na jakie składniki implantów pacjenci zdecydowanie najczęściej miewają alergie? Jak się okazuje, rozpiętość różnych substancji uczulających jest w tym wypadku naprawdę szeroka. Przede wszystkim uczulający dla dużej części ludzi jest nikiel, który stosunkowo często zawarty jest w mniejszej lub większej części w tytanowych implantach, równie niebezpieczny może być także kobalt oraz dodawany nadmiernie chrom. Bardzo często zauważyć można silne reakcje alergiczne na takie substancje jak iryd, platynę, stal nierdzewną, a nawet żywicę epoksydową. Co ciekawe, pomimo tego, że nauka powszechnie uważa, że tytan nie uczula, zdarza się, że nawet czyste i wolne od innych składników tytanowe implanty same w sobie mogą być powodem pojawiających się uczuleń.

Jak się okazuje, reakcje alergiczne pojawiające się w chwili wszczepiania implantu zębowego nie wynikają tylko i wyłącznie z samego tytanowego elementu, lecz również substancji używanych podczas zabiegu. Przykładowo bardzo często stosowaną metodą zamykania zabiegów chirurgicznych jest stosowanie specjalnego kleju medycznego. Również i on może być źródłem reakcji alergicznej. Często wywołuje takie przypadłości jak pęcherzowe zapalenie skóry. Co ciekawe, stosunkowo często pacjenci uskarżają się na liczne skutki uboczne pojawiające się po operacjach z zakresu kardiologicznego i neurologicznego. Uczulenie na implanty zębowe – objawy po operacyjne, jakie pojawiają się najczęściej? Dominującym objawem jest tu miejscowa wysypka, obrzęk i ból w okolicy implantu, a także stan zapalny.

Testy alergiczne

Jak więc widać po powyższym opisie, implanty zębowe, choć uważane są za naprawdę skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne, w pewnych okolicznościach mogą powodować poważne nieprzyjemności. Jak się można przed nimi chronić? Rzecz jasna kluczowa jest tu wiedza o posiadanych uczuleniach. Zdobyć ją można poprzez wykonanie odpowiednich testów alergicznych.

Kto powinien przede wszystkim pomyśleć o takich testach? Powinny je wykonać te osoby, które posiadają skłonność do różnego rodzaju uczuleń. Jeśli więc ma się świadomość, że ma się uczulenie na wiele substancji, lub też na takie, które zaliczane są do nietypowych, warto wykonać odpowiednie testy alergiczne. Na szczęście nie jest to specjalnie skomplikowane, ponieważ wiele pracowni i laboratoriów wykonujących takie badania posiada specjalne testy na metale powszechnie stosowane w produkcji implantów, a także substancje używane podczas zabiegów. Dzięki takiemu prostemu i dość szybkiemu testowi można uzyskać pewność, że nie posiada się w tym zakresie żadnego problemu i spokojnie, bez żadnego ryzyka można się poddać zabiegowi wszczepienia implantu zębowego.

Możesz również polubić…