Porady-na-temat-implantow-zebowych
Implantologia

Porady na temat implantów zębów

Implanty zębowe są coraz popularniejsze. Nie stanowią już tematu tabu, a są normalnym etapem leczenia chorób jamy ustnej. Pozwalają na odzyskanie komfortu, poczucie ulgi, a także zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej. Dzięki nim pacjent może poczuć się tak, jakby nigdy nie stracił swojego naturalnego uzębienia. Implanty zębowe dają dużą swobodę w doborze dalszego leczenia zębów, co stanowi znaczny pozytyw.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe są sztucznymi zamiennikami korzeni zębów, które mają na celu zastąpić prawdziwe, naturalne zęby, których brakuje w jamie ustnej. Z różnych względów zdrowotnych dochodzi niekiedy do konieczności usunięcia zębów z jamy ustnej. By nie przeciążać pozostałych zębów i umożliwić pacjentowi uczucie komfortu stosuje się implanty zębów. Są one do złudzenia podobne do naturalnie występujących zębów, przez co nieodczuwalna jest wielka zmiana w wyglądzie ani funkcjonowaniu jamy ustnej.

Implanty zębów- rodzaje i cechy

Wyróżniamy dwa główne rodzaje implantów zębowych. Są to implanty śródkostne oraz podokostne. Implant śródkostny jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kości. Drugi wymieniony implant osadzony jest na szczęce, pod tkanką dziąseł. Ponieważ dużo lepsze w ogólnym użytkowaniu okazały się implanty śródkostne, wyparły one swych konkurentów z rynku. Dodatkowo wyróżniamy kilkanaście systemów implantologicznych. Do najpopularniejszych należą amerykańskie, szwajcarskie oraz niemieckie systemy. Implanty same w sobie różnią się między sobą. Możemy je rozróżnić ze względu na materiał, z których są wykonane, sposób umiejscowienia, kształt, rozmiar, a także czas użytkowania. Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są implanty należy tytan. Jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale także nie oddziałuje niekorzystnie na organizm człowieka. Ze względu na czas użytkowanie możemy podzielić implanty na czasowe oraz stałe. Te pierwsze wykorzystywane są głównie do korekcji zgryzu, drugie stanowią podstawę protez zębowych. Ze względu na rozmiar wyróżniamy wiele implantów zębowych. Rozmiary są bardzo zróżnicowane.

Przeciwwskazania w noszeniu implantów zębów

Przeciwwskazania do noszenia implantów można śmiało podzielić na dwie, główne kategorie: bezwzględna i względne. Do pierwszej z tych grup z pewnością można zaliczyć choroby takie jak nowotwory, cukrzyca, AIDS, osteoporozę, czy problemy psychiczne. Są to głównie choroby przewlekłe, które wykluczają w pełni stosowanie implantów. Do grupy drugiej, czyli przeciwwskazań względnych zaliczyć można chociażby nałogowych palaczy. Implantów nie powinno wszczepiać się także osobom uzależnionym od alkoholu, a także alergikom. Nie powinno stosować się implantów również u osób młodych, które jeszcze rosną, ale też u osób po 65 roku życia. Przeciwwskazania względne pozostawia się do rozpatrzenia lekarzowi, do którego należy ostateczna ocena i decyzja. Implanty zębowe mogą stać się krokiem w lepsze jutro, dlatego gdy jest taka potrzeba, należy rozważyć ich zastosowanie.

Możesz również polubić…