Czasem można zauważyć, że osoby młode zmagają się z nieświeżym oddechem. Nie ulega wątpliwości, że jest to problem, który można zaliczyć do wstydliwych. Fakt ten rodzi różnorakie kłopoty, Pamiętajmy jednak o tym, że nieświeży oddech u nastolatków to skutek. Najważniejsze to skoncentrowanie się na tym, czego skutkiem może być ten kłopot.
Czego objawem jest nieświeży oddech?
Można przypuszczać, że dla wielu osób brzydki zapach z ust to efekt spożycia określonego jedzenia. Takie podejście można zrozumieć, ale jest to spłycanie problemu (mniej lub bardziej świadome). Niekoniecznie musi też chodzić o zaniedbaną higienę. Zdarza się, że nieświeży oddech u nastolatków wiąże się z naprawdę poważnym problemem.
W ten sposób dochodzimy do bardzo ważnej sprawy. Wydaje się, że często jest tak, iż myślimy, że pewne problemy można sprowadzić do jednej przyczyny. Rzeczywistość przedstawia się jednak inaczej i po prostu trzeba mieć tego świadomość. Jak się można też domyślić, zapach z ust jest tego świetnym dowodem. Nieświeży oddech może oznaczać nawet skutek choroby układu oddechowego!
Rzecz jasna zawsze można mówić, że są kłopoty, które zdarzają się często. W przypadku nieświeżego oddechu na pewno należy skoncentrować się na chorobach zębów i przyzębia. Choroby te mają miejsce najczęściej i co najważniejsze, jest to wynik braku dbałości o higienę jamy ustnej. Sprawa jest znacznie prostsza, niż może się wydawać. Jeżeli zęby nie zostały odpowiednio umyte, to mamy na nich resztki jedzenia. Resztki jedzenia to naturalnie fantastyczna pożywka dla bakterii i grzybów. Nieświeży oddech u nastolatków może też wiązać się choćby z nadmiarem lotnych związków siatki w jamie ustnej. Wspomniane wcześniej choroby układu oddechowego to np. przewlekłe zapalenie migdałków czy przewlekłe zapalenie zatok. Krótko mówiąc, są to choroby, w przypadku których przede wszystkim problemem są bakterie.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż namnażanie się patogennych bakterii nie musi wiązać się z nieprzyjemnym zapachem. To tylko pokazuje, że to, co się wokół nas dzieje, jest szalenie skomplikowane. O potencjalnych kłopotach można rozmawiać jeszcze dość długo, także zatrzymajmy się już tylko przy cukrzycy. Wiele osób zapewne wie, że jest to schorzenie metaboliczne, któremu towarzyszy zaburzenie metabolizmu cukrów i aminokwasów. Sprawa dla wielu jest jasna, ale fakty są takie, że nieświeży oddech także może zwiastować cukrzycę.
Jak poradzić sobie z nieświeżym oddechem?
Mnóstwo osób pewnie teraz zastanawia się nad zwalczaniem nieświeżego oddechu. Temat dla wielu prosty, ale nie do końca taka jest prawda. Dużo zależy od zastosowanego podejścia. Trzeba zastanowić się nad tym, czy chodzi o działanie doraźne, czy takie, które pozwoli raz na zawsze uporać się z problemem. Są też sytuacje, kiedy działanie doraźne będzie także oznaczać definitywne uporanie się z kłopotem.
Jeśli kogoś interesuje działanie doraźne, to rzeczywiście można rozmawiać o prostej sprawie. Wystarczy pomyśleć sobie o gumie bezcukrowej. Guma ta to wręcz gwarancja szybkiego pozbycia się nieświeżego oddechu. Jeżeli jednak sytuacja jest poważna, problem cały czas jest i należy się nim dokładnie zająć. Do szybkich sposobów na nieświeży oddech u nastolatków (i w ogóle u wszystkich) zaliczymy też m.in. picie wody czy wykorzystanie płynu do płukania ust. Rozwiązanie czasem może okazać się naprawdę proste.
Reasumując, działanie doraźne może okazać się wystarczające, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, z jaką sytuacją przychodzi nam się mierzyć. Jeżeli nie interesuje nas działanie doraźne lub podejrzewamy poważny kłopot, warto udać się do stomatologa. Stomatolog wyjaśni, czy zęby można określić powodem, przez który mierzysz się z nieświeżym oddechem. Gdyby nie chodziło o zęby, na pewno wskazane jest porozmawianie z laryngologiem. Nieświeży oddech u nastolatków może mieć różne podłoże i tym samym nie sposób jednoznacznie wskazać lekarza, do którego należy się udać.
Sposoby na brzydki zapach z ust
Oczywiście w internecie nie brakuje różnorakich sposobów przydatnych przy nieświeżym oddechu. Jeżeli nie są niebezpieczne, można próbować z nich korzystać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie podejście do sprawy to nic innego jak szukanie rozwiązania po omacku. Znalezienie wyjścia jest możliwe, ale mogą pojawić się niemałe problemy.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, że ostatecznie chodzi o szeroko pojmowaną odpowiedzialność. Opcje doraźne mogą pomóc w sytuacjach nagłych. Takich, które mogą wiązać się z szeroko rozumianą kompromitacją (np. konieczność natychmiastowego udania się na jakieś istotne spotkanie). Jeżeli jest coś poważnego, to nic innego jak ukrycie problemu. Zresztą wystarczy rozejrzeć się wokół – jeśli ktoś ma nowotwór, jest to cały czas widoczne? Oczywiście jest zbędna, a nie ulega wątpliwości, że nowotwór to poważna sprawa.
Ważne jest też to, aby zawsze zachować odpowiedni balans. Problemów zdrowotnych nie wolno lekceważyć, ale przesadne zmartwienia też nie prowadzą do niczego dobrego. Najważniejsze jest określenie sytuacji i poczynienie odpowiednich działań.