Higiena jamy ustnej niemowlaka
Stomatologia dziecięca

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Mnóstwo świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak dbać o jamę ustną niemowlaka. Mimo iż maluch przez pierwsze miesiące życia nie ma ząbków, to jednak nie oznacza to, iż w tym czasie nie można odpowiednio dbać o buzię dziecka. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej niemowlaka? W jakie akcesoria warto zainwestować? Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa z dzieckiem? Na te oraz na wiele więcej innych pytań zainteresowani z pewnością znajdą odpowiedzi w poniższym tekście.

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka to jeden z najprostszych i bardzo skutecznych sposobów zapobiegania stanom zapalnym. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że warto zadbać o odpowiednie czyszczenie jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni życia. Bardzo ważne jest więc czyszczenie buzi z resztek pokarmu, które są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka należy zacząć już od pierwszych dni życia. Na początku pielęgnacja ogranicza się do dziąseł dziecka – należy je przemywać wilgotnym gazikiem po każdym karmieniu i przed snem. Ta prosta procedura usuwa bakterie z dziąseł i zmniejsza ryzyko powstawania osadu.

Jak zadbać o zdrowie jamy ustnej niemowlęcia?

Jak wspomniano powyżej, na początku należy zacząć od prostych, domowych zabiegów, które przyczynią się do tego, że jama ustna dziecka będzie dobrze oczyszczona. W większości drogerii, jak i w aptekach znaleźć można preparaty oraz akcesoria, które pomogą rodzicom dbać o buzię dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Specjalne preparaty, płyny, a nawet szczoteczki, które jednocześnie masują dziąsła i oczyszczają jamę ustną z resztek pokarmu są coraz częściej kupowane przez rodziców. Warto po kilku tygodniach również udać się do stomatologa dziecięcego, który sprawdzi stan jamy ustnej i oceni, czy nie występują żadne nieprawidłowości. U specjalistów można liczyć także na fachowe konsultacje z dbania o jamę ustną dziecka, a także rodzice otrzymają wiele cennych wskazówek, które z pewnością pomogą im zadbać o przyszłe ząbki ich malucha.

Szczoteczka do zębów dla niemowląt

Eksperci od niemowląt bardzo często polecają rodzicom szczoteczki do zębów, które przeznaczone są dla tak małych dzieci. Higiena jamy ustnej niemowlaka jest niezwykle ważna, dlatego też warto choćby na początku dla zabawy stosować takie szczoteczki. Można przyzwyczaić malucha poprzez stosowanie jej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Mama lub tata może nanieść odrobinę pasty (przeznaczonej dla niemowlaka) i delikatnymi, okrężnymi ruchami wykonywać masaż dziąseł. Takie zabiegi będą bardzo przyjemne dla malucha, szczególnie w okresie ząbkowania. Gdy dziecku wyżynają się pierwsze ząbki, regularne ich delikatne szczotkowanie może przynieść maluchowi niesamowitą ulgę. Warto więc od razu zaopatrzyć się w kilka dobrych jakościowo szczoteczek dla dzieci (najlepiej kupionych w aptece), gdyż należy je co kilka tygodni wymieniać.

Czym myć buzię niemowlaka?

Higiena jamy ustnej niemowlaka przysparza rodzicom wiele zmartwień. Mamy często martwią się, że niewystarczająco dbają o jamę ustną dziecka i będzie to rzutować na jego ząbki w przyszłości. Warto podkreślić, że u niemowlaka nie stosuje się takich preparatów jak u dorosłych. Małym dzieciom nie można płukać buźki specjalnymi płynami itp. Nie powinno się też stosować żadnych past, preparatów itp., które przeznaczone są dla starszych dzieci. Higiena jamy ustnej niemowlaka na początku powinna ograniczać się do przemywania buzi (co najmniej kilka razy dziennie) gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie.

Po kilku tygodniach można spróbować nasączyć gazik rumiankiem i tym przemyć buzię dziecka. W pierwszych miesiącach życia maluszka można już przyzwyczajać go do specjalnej szczoteczki. Warto zwrócić uwagę, by był to model przeznaczony dla tak małych dzieci, gdyż jak wiadomo, musi być on miękki i delikatny dla dziecięcych dziąseł. Wielu rodziców myśli, iż dopóki ich dziecko nie ma pierwszych zębów, to też nie ma potrzeby wizyty u dentysty. Ten mit należy jak najszybciej obalić. Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że o higienę jamy ustnej niemowlaka należy dbać już od pierwszych dni życia, a to związane jest także z regularnymi wizytami u stomatologa. Oczywiście, gabinet przystosowany powinien być do tak małych pacjentów.

Rodzice jednak nie muszą się obawiać, gdyż w większości dużych miast coraz więcej jest stomatologów, którzy chętnie przyjmują na swój fotel maluszki. W takim miejscu zarówno dziecko, jak i rodzic może się czuć naprawdę komfortowo. Pierwsza wizyta u dentysty maluszka powinna przebiegać naprawdę bardzo spokojnie i komfortowo. To, jak dziecko będzie czuło się podczas swojej pierwszej kontroli u stomatologa, ma olbrzymi wpływ na to, jak będzie się czuł w późniejszych latach na fotelu dentystycznym. Warto więc zadbać o miłą atmosferę, w której to stomatolog bez pośpiechu, przy pomocy delikatnych narzędzi skontroluję jamę ustną malucha. Takie wizyty warto powtarzać co 5-6 miesięcy.

Możesz również polubić…