Swedzace-dziasla-u-niemowlaka
Stomatologia dziecięca

Swędzące dziąsła u niemowlaka – ząbkowanie u najmłodszych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ząbkowanie jest nierozłącznym elementem rozwoju dziecka. Godny uwagi jest również fakt, że u każdego będzie przebiegało w zupełnie inny sposób. Oczywiście rodzice muszą znać najczęściej występujące objawy omawianego ząbkowania. Powinni także wiedzieć, w jakiej kolejności wyrzynają się zęby.

Należy mieć świadomość, że w momencie, gdy dziecko będzie wkładało ręce czy inne przedmioty do ust, może to być objaw ząbkowania. Maluch czuje bowiem potrzebę zarówno dotykania dziąseł, jak i pocierania o nie. Dzieje się tak, ponieważ dziecko będzie mogło w ten sposób przynajmniej na chwilę zmniejszyć lub ukoić pojawiające się swędzenie. Warto wiedzieć, że na początku będzie tylko drażnić malucha. Natomiast przy wyżynaniu przerodzi się w ból.

Jak poznać że dziecko ząbkuje?

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że bardzo duża liczba dzieci ma niewielkie problemy z ząbkowaniem. Z kolei inne mogą odczuwać ogromny dyskomfort. Godny uwagi jest fakt, że objawy ząbkowania nie zostały jeszcze dobrze zdefiniowane. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie regularne obserwowanie, jak wyglądają dziąsła. Przeważnie przed ząbkowaniem mogą wydawać się bardziej czerwone i spuchnięte.

W przypadku niektórych dzieci mogą nawet wyglądać na fioletowe lub posiniaczone. Warto wiedzieć, że bardzo często występującym objawem jest ból, który pojawia się i znika. Z kolei wysoka gorączka jest związana z substancjami o działaniu prozapalnym, które będą wydzielać się z dziąsła uszkodzonego przez wysuwający się ząb.

Objawy ząbkowania u niemowlaka

Należy mieć świadomość, że wyrzynanie się zębów u niemowląt ma przeważnie bardzo znacznie bardziej skomplikowany przebieg, niż w przypadku starszych dzieci. Może bowiem pojawić się biegunka. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że największym przeżyciem dla rodziców jest pierwsze ząbkowanie ich pociechy, ponieważ nie wiadomo, jak dokładnie zareaguje organizm. Objawem może być także ospałość.

Do zdecydowanie najczęściej występujących objawów należy zaliczyć: wystawianie języka, zwiększone ślinienie, niepokój, wkładanie rąk do ust, łapanie się za uszy ucha w wyniku powstałego bólu, pocieranie okolicy policzka, łagodna wysypka przy ząbkowaniu wokół ust, brak apetytu i wymioty.

Warto wiedzieć, że podczas ząbkowania może wystąpić także krwawienie z dziąseł. Rodzice bardzo często mylą rzucie różnych rzeczy z normalnymi etapami rozwoju. Objawy mogą być także bardzo nietypowe i kojarzyć się z wystąpieniem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Doskonałym przykładem może być wysypka skórna. Ponadto z bardzo dużej liczby obserwacji wynika, że wraz z wyrzynaniem się zębów może pojawić się kaszel, katar czy chrypka. Niepokój u rodziców powinna wzbudzić także temperatura powyżej 38 stopni, która będzie utrzymywała się dłużej niż 3 dni. Rekomendowane jest wtedy skonsultowanie się z lekarzem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo nietypowym objawem ząbkowania może być wysypka na buzi czy policzkach.

Możesz również polubić…