Żółty nalot na języku - jak usunąć?
Stomatologia Estetyczna

Żółty nalot na języku – jak usunąć?

Żółty nalot na języku jest nieestetyczną przypadłością. Może być objawem choroby ogólnoustrojowej lub schorzenia, jak też wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zmiana koloru języka, a także towarzyszące mu dolegliwości bólowe, czy też owrzodzenia mogą wywołać niepokój oraz wskazywać, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Takich symptomów nie powinno się lekceważyć, natomiast zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli żółtego nalotu nie daje się usunąć mechanicznie, wtedy należy udać się do lekarza. Być może trzeba będzie wdrożyć odpowiednią terapię, która wpłynie też na ogólną poprawę zdrowia. Jakie są przyczyny powstawania żółtego nalotu na języku? Jak leczyć żółty język? Na te i inne pytania postaramy się dopowiedzieć w niniejszym teście.

Zmiany w wyglądzie języka – o czym świadczą?

Język to mięsień znajdujący się w jamie ustnej, którego podstawowym zadaniem jest odczuwanie smaków. Odpowiada też za przyjmowanie pokarmów, przeżuwanie i rozdrabnianie, a także za prawidłową artykulację mowy. Powierzchnia języka jest szorstka i pokryta dużą ilością brodawek. Mięsień ten jest wilgotny i posiada różową barwę. Na języku bytują bakterie, a także drożdżaki, które produkują barwniki. Niekiedy dochodzi też do nadmiernego rogowacenia brodawek nitkowatych. Zmiana zabarwienia języka jest związana z przerostem flory bakteryjnej m.in. w skutek braku właściwej higieny jamy ustnej. W tym przypadku żółty nalot pojawia się wraz z nieprzyjemnym zapachem z ust.
Do przyczyn występowania osadu na języku zalicza się nieprawidłową dietę, niedobory biopierwiastków i witamin z grupy B, a także wypijanie dużych ilości kawy i herbaty. Zmiany pojawiają się również w wyniku odwodnienia. Niektóre produkty spożywcze takie jak curry i kurkuma mogą barwić język na żółto. Podobne działanie wykazuje też palenie wyrobów tytoniowych.
Żółty nalot na języku może występować w przypadku chorób krwi, alergii, zatrucia organizmu i problemów skórnych.

Często towarzyszą mu też dodatkowe dolegliwości. Innym rodzajem zmian jest biały nalot na języku. Może być jednolity lub przybierać formę białych plam, które przypominają wyschniętą farbę. Taki wygląd oznacza, że mamy do czynienia z leukoplakią, czyli rogowaceniem białym, które klasyfikuje się do zmian przedrakowych. Biały nalot bywa wynikiem długotrwałego przyjmowania antybiotyku, co często skutkuje osłabieniem układu immunologicznego. Występuje również przy infekcjach grzybiczych.  Osad zajmuje wtedy nie tylko powierzchnię języka, ale również jamę ustną. Żółty język u dziecka wynika z podobnych przyczyn jak u dorosłych. Często zdarza się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Zapchany nos powoduje oddychanie przez usta, dzięki czemu drobnoustroje zaczynają się mnożyć i w ten sposób tworzą biało-żółty nalot na języku.

Co jeszcze oznacza żółty osad na języku?

Żółty nalot na języku może być oznaką różnych chorób np. przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy np. bóle brzucha i pieczenie (zgaga). Mogą też wystąpić wymioty o dużej intensywności. Najczęściej spotykane schorzenia to choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także refluks żołądkowo-przełykowy. Żółty nalot na języku może też świadczyć o chorobach wątroby. Jej niewydolność ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia organizmu. Problemy z pęcherzykiem żółciowym mogą również przyczynić się do powstania nalotu na języku. Przyczyną zmiany jego barwy są także infekcje i stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Niekiedy nalot na języku pojawia się przy nieprawidłowym kontrolowaniu cukrzycy oraz w wyniku zakażenia wirusem HIV.

Żółty osad może być pierwszym etapem wystąpienia schorzenia określanego jako język włochaty. Na skutek zaburzenia złuszczania się nabłonka brodawkowego na powierzchni języka, powstają tam szczeliny i pęknięcia. Jest to doskonałe miejsce na bytowanie i rozwój zarówno bakterii, jak również grzybów. Początkowo ich działalność powoduje wytworzenie się żółtego barwnika. Nie leczona przypadłość, jak również nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stany odwodnienia organizmu, oddychanie przez usta podczas infekcji oraz palenie wyrobów tytoniowych przyczyna się do tego, że po pewnym czasie język pokrywa brązowy lub czarny nalot. Wygląd jest bardzo nieestetyczny, jednak nie należy wpadać w panikę, ponieważ przypadłość ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a przy zmianie nawyków higienicznych oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia dość szybko ustępuje. Ważne jest, żeby nie lekceważyć dolegliwości i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Język – jakie znamy patologie?

Nalot na języku może mieć różne barwy. Zaniedbania i nawyki człowieka, jak też schorzenia i choroby wywołują nie tylko kolor żółty, ale również biało-żółty, biały, szary, czerwony, zielony, brązowy oraz czarny. Wyróżnia się też wiele patologii języka jak np. opisany wyżej język włochaty. Oto kilka z nich:

  • Język zanikowy – zanikowe (atroficzne) zapalenie języka. Powstaje m.in. na skutek niedoborów żywieniowych, zakażeń wirusowych, urazów i oparzeń. Język powiększa się, brodawki zanikają, pojawia się ból i pieczenie. Odczuwanie smaków może być zaburzone.
  • Język geograficzny – jest to stan zapalny o łagodnym przebiegu. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się na powierzchni języka, nieregularnego wzoru, który przypomina mapę. Występują też czerwone plamy. Jest to schorzenie na ogół bezobjawowe, chociaż niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort w trakcie spożywania potraw pikantnych oraz kwaśnych.
  • Język romboidalny – jest to zapalenie, które dotyczy środkowej części języka. Przyjmuje kształt rombu, jednak niekiedy jest owalny. Powierzchnia języka staje się wygładzona na skutek zaniku brodawek nitkowatych, chociaż może też przybrać formę wyniosłą. Początkowo jest barwy różowej, żeby zmienić ją na czerwoną, a w niektórych przypadkach na białą.
  • Język malinowy – określany też jako język truskawkowy, to stan zapalny brodawek. Jest jednym z objawów choroby Kawasaki oaz odry i szkarlatyny.
  • Język bruzdowaty – inaczej nazywany też mosznowatym oraz pofałdowanym. Charakteryzuje się głębokimi bruzdami na powierzchni grzbietowej. To wrodzona wada pojawiająca się przy nieprawidłowej budowie języka, niewymagająca leczenia. Ze względu na łatwość gromadzenia się bakterii w bruzdach istotna jest regularna higiena jamy ustnej.

Żółty język a ból gardła

Przy zapaleniu gardła następuje intensywny rozwój bakterii oraz ich nadmierne namnażanie się. Drobnoustroje te wytwarzają żółty barwnik, który pokrywa część języka. Dodatkowo pacjent może także uskarżać się na ból gardła. Przyczyną tej dolegliwości jest oddychanie przez usta, a także gorączka. Podczas stanu chorobowego należy przyjmować dużą ilość płynów, żeby nie doszło do odwodnienia.

Domowe sposoby na żółty nalot na języku

Jeśli żółty nalot na języku nie jest wynikiem schorzenia lub choroby, to we własnym zakresie można próbować poradzić sobie z tą nieestetyczną dolegliwością. Najważniejsza jest regularna, codzienna higiena jamy ustnej. Do czyszczenia języka z bakterii i resztek pokarmowych najlepsze będą specjalne skrobaczki. Po każdym myciu zębów warto również stosować płukanki przy użyciu płynów do ust.
Na uniknięcie żółtego nalotu na języku dobrze jest wprowadzić zmiany w diecie. W tym celu należy ograniczyć ostre i pikantne przyprawy oraz barwiące produkty żywnościowe, w tym napoje takie jak kawa, czy herbata. Istotna będzie także rezygnacja z palenia tytoniu, co ogólnie wyjdzie na zdrowie.
Domowym sposobem na pozbycie się nalotu na języku są też płukanki rozcieńczonym roztworem wody utlenionej.

Możesz również polubić…