Co zrobić, gdy ząb ciemnieje?
Stomatologia Estetyczna

Co zrobić, gdy ząb ciemnieje?

Coraz więcej osób boryka się z różnymi problemami w jamie ustnej. Bardzo często pacjenci u stomatologów narzekają na to, że ich zęby stają się ciemniejsze i słabsze. Co to oznacza, że ząb ciemnieje? Co zrobić w sytuacji, gdy dostrzega się czarny ząb? Jak dbać o uzębienie, by uniknąć tego rodzaj problemów? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Ząb ciemnieje – co to oznacza?

Wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia zębów są pokryte szkliwem. Emalia jest twardą warstwą odporną na atak bakterii. Jednak bakterie mogą atakować zęby i niszczyć warstwę szkliwa. Aby chronić się przed bakteriami, organizm nieustannie wytwarza białka, które pokrywają wnętrze zębów i dziąseł. Ślina zawiera również białka, które działają jako naturalny środek przeciw próchnicy. Zęby są odporne na próchnicę, o ile działają te mechanizmy ochronne. Próchnica zębów występuje, gdy cukier przenika przez zęby. Cząsteczki jedzenia, które utknęły w zębach, powodują ubytki w taki sam sposób, w jaki piasek przykleja się do wewnętrznej powierzchni opon. Jedynym lekarstwem na próchnicę jest właściwa higiena. Jedyną opcją jest dokładne mycie zębów przy pomocy sprawdzonych past, które mają silne działanie zwalczające próchnicę. Można także wypróbować nowoczesne metody zapobiegania próchnicy, które dostępne ją w wielu gabinetach stomatologicznych. Wiele osób dzięki nim wyleczyło swoje zęby i co najważniejsze, zyskało piękny, lśniący uśmiech.

Dlaczego ząb ciemnieje?

Nagromadzenie płytki nazębnej występuje, gdy nie myje się zębów, a cząsteczki jedzenia gromadzą się na powierzchni zębów i przez długi czas na niej zalegają. Jeśli nie usuniesz tego nagromadzenia bakteryjnego, ostatecznie spowoduje to próchnicę zębów. Higiena jamy ustnej jest więc niezbędna dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Aby skutecznie wyczyścić zęby, należy myć zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem. Powinno się również unikać spożywania słodkich i kwaśnych pokarmów i słodzonych napojów, które mogą uszkodzić zęby i tkanki dziąseł. Ponadto powinno się unikać palenia papierosów, ponieważ oba mogą przebarwiać zęby. Osoby o złym stanie zdrowia jamy ustnej mają również tendencję do złej higieny jamy ustnej. Oba są powiązane, ponieważ zła higiena jamy ustnej może prowadzić do poważniejszych problemów stomatologicznych. Właściwa pielęgnacja zębów jest więc niezbędna do ochrony zębów i dziąseł przed bakteriami, próchnicą i innymi szkodliwymi bakteriami. Zabrudzone zęby i dziąsła zawierają bakterie, które powodują problemy z zębami, takie jak próchnica i choroby dziąseł. Regularne czyszczenie zębów zabija te bakterie i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się. Ludzie muszą również regularnie odwiedzać dentystę w celu oczyszczenia jamy ustnej. Ponadto, regularne kontrole pomagają wcześnie wykryć wszelkie problemy z zębami, dzięki czemu można uzyskać profesjonalną pomoc w ich rozwiązaniu.

Co jeśli ząb robi się czarny?

Podejmowanie środków zapobiegawczych pomogą uniknąć próchnicy. Regularne używanie szczoteczki do zębów pomaga usuwać bakterie z jamy ustnej. Warto podkreślić, że trzeba reagować bardzo szybko, jeżeli chodzi o zęby. Gdy pojawia się ból zęba lub zauważy się jakąkolwiek, choćby niewielką w nim dziurkę, od razu trzeba wybrać się do stomatologa. Dentysta nie tylko wyleczy chory ząb, ale zastosuje również odpowiednie środki prewencyjne, które sprawią, że zęby nie będą zmieniać koloru w przyszłości (oczywiście, o ile będzie dobrze się o nie dbało). Opieka stomatologiczna jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia. Osoby dbające o zęby mają lepszy ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Są również mniej podatni na bóle zębów, plomby i inne problemy z zębami. Większość ludzi musi odwiedzać dentystę co najmniej raz w roku na regularne kontrole i zabiegi stomatologiczne.

Czy martwy ząb ciemnieje?

Nie od dziś wiadomo, że ząb ciemnieje także wtedy, gdy robi się martwy. Jest wiele osób, które jak ognia unikają wizyt na fotelu stomatologicznym, a ból zęba zwalczają lekami. Po kilku tygodniach lub miesiącach, gdy próchnica jest na tyle zaawansowana ząb powoli staje się martwy, co wiąże się z tym, że staje się czarny. Taki ząb zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Wielu osobom (szczególnie paniom) bardzo to przeszkadza, dlatego też decydują się one na jego ekstrakcję (usunięcie). Czarny ząb w jamie ustnej nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może powodować również fatalne skutki dla innych zębów. Próchnica szybko się rozprzestrzenia, dlatego też warto zdecydować się na usunięcie takich zębów również ze względów zdrowotnych. Problemom z zębami można łatwo zapobiec przy odpowiedniej pielęgnacji. Większość bólów zębów wynika nie tylko z problemów z zębami, ale i jamą ustną. Regularne kontrole wychwytują te problemy wcześniej, dzięki czemu nie trzeba cierpieć z powodu bolesnych procedur. Niestety, wielu Polaków nie chce regularnie odwiedzać gabinetów stomatologicznych, co wiąże się z tym, że przegrywają walkę z próchnicą i bardzo szybko tracą zęby.

Możesz również polubić…