Proteza szkieletowa stanowi zastępstwo dla naturalnych zębów, które zostały utracone lub zniszczone. Montaż protezy szkieletowej z reguły odbywa się na klamrach. W zależności od preferencji pacjenta, użycie klamer nie jest konieczne, jednak ich brak może wiązać się z mniejszą stabilnością protezy.
Właściwości protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa służy głównie jako wizualne zastępstwo dla naturalnych zębów. Do jej pielęgnacji można używać wody lub szarego mydła, a dodatkowo zwykłej szczoteczki do zębów. Protezę należy wyciągać codziennie i również codziennie dokonywać jej szczotkowania.
Proteza szkieletowa stanowi szansę dla osób, które są z różnych powodów wykluczone z użycia mostka. Posiada ona pewne wady względem mostka, na przykład – wygoda takiego rozwiązania jest mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku mostka.
Zastosowanie protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa znajduje swoje zastosowanie zarówno w przypadku górnej, jak i dolnej linii zębów. Oprócz funkcji estetycznej, jej obecność sprawia, że zęby resztkowe nie ulegają ścieraniu. Proteza szkieletowa redukuje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.
Jej użycie jest jedną z alternatyw dla implantów stomatologicznych, na które nie każdy może się zdecydować – choćby z racji ceny.
Jak zrobiona jest proteza szkieletowa?
Protezy wykonywane są z akrylu, natomiast jeśli pacjent zdecyduje się na wariant z klamrami, to dodatkowo są one wyposażone w metalowe elementy. Proteza szkieletowa jest dopasowywana do naturalnych zębów, które już posiada pacjent – po to, aby się nie wyróżniała.
Niestety, widoczne klamry często zdradzają obecność protezy, przez co efekt wizualny nie zawsze jest satysfakcjonujący. Proteza szkieletowa wygląda dobrze, ale zdarza się, że pacjenci decydują się na wariant bezklamrowy – kosztem zmniejszonej stabilności.
Pacjenci, dla których proteza szkieletowa stanowi drogę do korekty uśmiechu, wymagają odwiedzenia stomatologa co najmniej kilka razy. Aby proteza szkieletowa była komfortowa na co dzień, ważne jest, aby wykonany wycisk z jamy ustnej był możliwie szczegółowy, a jej dopasowanie – możliwie dobre.
Ile kosztuje proteza szkieletowa?
Istnieje szansa uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast w większości przypadków trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty z własnej kieszeni. Proteza szkieletowa może kosztować już od kilkuset złotych; górna granica kończy się przy cenie ok. 5000 złotych. Cena protezy jest zależna od jakości i wielkości protezy.