Profilaktyka

Na czym polega piaskowanie zębów?

Płytka nazębna to problem, z jaki zmaga się absolutnie każdy z nas. Jest ona dość łatwa do usunięcia, a unikanie podstawowych zabiegów stomatologicznych może być naprawdę problematyczne. Zwapnienie płytki nazębnej prowadzi do powstania kamienia nazębnego, który może być naprawdę szkodliwy. Właśnie dlatego, kluczowe jest zrozumienie tego, jak ważna jest prewencja i zabieg, jakim jest piaskowanie!

Jak powstaje płytka nazębna?

Płytka nazębna to nic innego jak osad powstający na zębach. Ma on lepką konsystencję i ciemnobrązową, a czasami nawet brunatną barwę. Co jednak tworzy ten osad? Gdybyśmy chcieli poznać jego skład, to znaleźlibyśmy tam:

  • Resztki spożywanego pokarmu
  • Obumarłe komórki błony śluzowej
  • Bakterie i drobnoustroje

Obecność wspomnianych bakterii prowadzi do powstawania infekcji i stanów zapalnych. To jednak nie wszystko — powodują one również rozwój próchnicy, która niszczy szkliwo zęba i z czasem powoduje dolegliwości bólowe. Oczywiście możemy pozbywać się jej poprzez szczotkowanie i inne zabiegi stomatologiczne — nic nie zastąpi zabiegu, jakim jest piaskowanie zębów.

Czy piaskowanie zębów boli?

Możecie pomyśleć, że piaskowanie jest zabiegiem bolesnym. Nie ma w tym jednak grama prawdy, gdyż samo piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i co ważniejsze — bezbolesne. Pomimo tego, że mamy do czynienia z piaskiem, który trafia na powierzchnię zęba z wysokim ciśnieniem — nie wpływa on na zdrowie pacjenta w sposób negatywny.

Możliwe jest jednak to, że pacjenci z bardziej wrażliwą jamą ustną będą zmagać się z chwilową nadwrażliwością zębów. Czymś, co jest jeszcze charakterystyczne, to fakt, że po zabiegi pacjenci odczują słony smak, będący rezultatem wykorzystania omawianego piasku. Piaskowanie zębów to całkowicie bezbolesna przygoda!

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to wbrew pozorom całkiem prosty zabieg. Do jego stosowania niezbędna jest specjalna piaskarka, emitująca piasek o przeznaczeniu stomatologicznym. Jest on niezwykle drobny, dzięki czemu możliwe jest dotarcie nawet do najbardziej niedostępnych zakamarków łuków zębowych, łącznie z bruzdami na powierzchni zębów! Nie musicie martwić się, że piasek ten „zostanie” w jamie ustnej. Zostanie on odessany z niej przy pomocy ssaka. Piaskowanie to zabieg, który zdecydowanie nie zabierze wam dużo czasu, jak i pieniędzy. Zwykle spędzicie około 30 minut w fotelu stomatologicznym, a za całość zapłacicie około 100-120 złotych. Aby jednak uniknąć problemu, jakim jest ewentualna nadwrażliwość warto zainteresować się zabiegiem lakierowania, czy fluoryzacji!

Możesz również polubić…