Stomatologia dziecięca

Dlaczego musimy leczyć zęby mleczne?

Z czasem wypadają i bardzo łatwo o to, aby zaatakowała ich próchnica… Oczywiście mowa o zębach mlecznych, będących jednym z najczęściej omawianych elementów uzębienia. Nie będziecie jednak osamotnieni w zapytaniu o to, czy tak naprawdę warto podejmować się leczenia zębów mlecznych? To właśnie po to powstał dzisiejszy artykuł, w którym wytłumaczymy wam, dlaczego zęby mleczne waszych dzieci wymagają leczenia i co najważniejsze — jak zacząć to realizować!

Jak dbać o zęby mleczne niemowlaków?

Zęby mleczne, które pojawiają się jako pierwsze w życiu naszych maluchów, są niezwykle, ale to niezwykle delikatne i co najważniejsze podatne na zniszczenia. Zaatakowanie ich przez próchnicę bywa naprawdę zabójcze dla ich zdrowia — dlatego też warto przemyśleć jak o nie zadbać! Co mówią stomatolodzy? Otóż sprawa wygląda następująco: my, jako rodzice powinniśmy pojawić się w wybranym gabinecie w momencie, gdy pojawi się pierwszy z zębów, czyli gdzieś w granicach 6 miesiąca życia. Jak możecie się domyślić, lekarz stomatolog nie wykona żadnego zabiegu dentystycznego. Pokaże on jednak jak czyścić dziąsła i świeżo pojawione się zęby mleczne. To od was, rodziców należy najwięcej tym procesie!

Leczenie zębów mlecznych

Nachodzi jednak momencie, w którym leczenie zębów mlecznych staje się konieczne. Dlaczego to takie ważne? Otóż jeżeli próchnica zaatakuje zęby mleczne, może ona doprowadzić nawet do przedwczesnego wypadnięcia zębów, co jak być może nie wiecie — może stać się niezwykle szkodliwe dla zdrowia waszych dzieci. Gdy ich utrata będzie przyspieszona, nie sposób nie zauważyć tego, że dochodzi wtedy do wpierw drobnych, lecz z czasem poważnym zdeformowaniem kości w szczęce i żuchwie, co gwarantuje problemy w przyszłości, jak chociażby brak miejsca dla zębów stałych. Warto zainteresować się tym, jakie zabiegu oferują gabinety, a jeżeli zależy wam na tym, by wasze dzieci były zdrowe, zainteresujcie się, czym jest lakierowanie, czy lapisowanie! Ich zęby mleczne wam podziękują.

Próchnica zębów mlecznych – leczenie i zapobieganie

Próchnica zębów mlecznych to wręcz nieunikniony problem w życiu wielu dzieci. My, jako rodzice, możemy jednak zapobiegać jej rozwojowi poprzez kontrolę tego, co je dziecko. Jego dieta powinna zawierać minimalna ilość słodyczy czy innych napojów słodzonych. Obecność cukru sprawia, że wytwarzają się szkodliwe dla szkliwa kwasów — sprawiające, że bardzo łatwo o pojawienie się próchnicy. Zabiegi leczenia powinny się opierać na prewencji wystąpienia próchnicy, a konieczne będzie wykonania lapisowania, fluoryzacji czy czasami nawet lakierowania.

Kiedy wypadają mleczaki?

Kiedy jednak wypadają zęby mleczne? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale możemy wam podać pewne „widełki”. Możecie spodziewać się, że wasze dzieci stracą pierwsze mleczaki gdzieś w okolicach 5 lub 6 roku życia. Nie zdziwicie się, jeżeli cały proces zajmie nawet 3 lata! Wypadanie zębów mlecznych jest uzależnione od tego, jak rozwijają się zęby stałe. Ostateczny, pełny zestaw zębów stałych powinien pojawić się u dziecka w granicach 12 roku życia.

Możesz również polubić…