Profilaktyka i diagnostyka

Jak dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej to jeden z najpopularniejszych tematów dotyczących ogólnego dbania o nasze zdrowie. Wszędzie słyszymy, że każdy powinien szczególnie przyłożyć się do jej istoty… jednak czy na pewno wiemy jak to robić? Właśnie dlatego, dziś wytłumaczymy wam nie tylko to, jak samodzielnie będziecie mogli ocenić, czy macie problemy z higieną, jak o nią zadbać i jak odpowiednio szczotkować wasze zęby! Zaczynamy!

Objawy nieodpowiedniej higieny jamy ustnej

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej wcale nie jest tak trudna do „osiągnięcia”, jak mogłoby się wydawać. Istnieje pewien zestaw wskazań, mogący wzbudzić nasze podejrzenia. Do najważniejszych z nich należą:

  • Nieodpowiednio wyczyszczone zęby, z wyczuwalną lub widoczną płytką nazębną
  • Krwawienia z obrębu dziąseł, obecne szczególnie przy codziennym szczotkowaniu zębów
  • Nieświeży, wręcz przykry oddech z jamy ustnej

Jeżeli w waszym przypadku da się zauważyć przynajmniej jeden z wyżej wymienionych czynników, możecie podejrzewać, że coś z waszą higieną jest nie w najlepszym porządku. Co z tym jednak zrobić?

Jak dbać o zęby i jamę ustną?

Codzienna higiena jamy ustnej i zębów zdaje się być czymś niezwykle prostym do wykonania. Często jednak okazuje się, że higiena wielu z nas jest niewystarczająca. Samo szczotkowanie to nie wszystko — ważne jest także nitkowanie i płukanie specjalistycznym płynem! Jakie rady mogą pomóc wam w zadbaniu o siebie? Poniżej zaprezentujemy wam kilka z nich:

  • Nie zapominajcie o czyszczeniu języka!
  • Zaopatrzcie się w odpowiednią szczoteczkę, o właściwej twardości włosia
  • Czasami warto poddać się zabiegom takim jak piaskowanie czy skaling, pozwalające na odpowiednie oczyszczenie zębów
  • Zwróćcie uwagę na to, co spożywacie: pokarmy bogate w na przykład fosfor, sprawiają, że szkliwo jest wzmocnione.

Odpowiednie szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów jest znacznie ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Kluczowa w tym wszystkim jest odpowiednia technika, wykonywana przynajmniej dwa razy dziennie! Ustawcie szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i rozpoczynajcie szczotkowanie ruchem wymiatającym, rozpoczynając od właśnie dziąseł. Następnie delikatnie czyścice powierzchnię żującą zęba, przy pomocy krótkich ruchów do przodu i do tyłu. Nie zapominajcie także o języku, gdyż to na nim zbiera się spora ilość bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny oddech. Wraz z zakończonym szczotkowaniem, warto zadbać także o dodatkowe nitkowanie i płukanie — pozwoli to na niemal kompletne usunięcie obecności drobnoustrojów!

Możesz również polubić…