Szkodliwość fluoru w paście do zębów
Profilaktyka

Szkodliwość fluoru w paście do zębów

Dbałość o higienę jamy ustnej to temat, o którym z pewnością rozmawia się stosunkowo często. Warto jednak zadać sobie pytanie, co z tych rozmów wynika? Można odnieść wrażenie, że o pewnych rzeczach mówi się dość często, a i tak popełniane są te same błędy. Za przykład może posłużyć choćby mycie zębów – dwukrotne mycie zębów w ciągu doby to absolutne minimum i ile osób się do tego stosuje? Ponadto jest to sprawa, przy której jest wiele istotnych szczegółów. Wystarczy pomyśleć sobie o wyborze pasty do zębów. Co więcej, wybór pasty jest tym, na czym się teraz skoncentrujemy.

Czy pasta z fluorem szkodzi?

Bardzo często można usłyszeć o tym, że konkretne pasty gwarantują mnóstwo zalet. Jest to niezwykle istotne, ale pamiętajmy także o tym, że słowa niekoniecznie muszą mieć przełożenie na czyny. Jako że na ten temat można rozmawiać długo, skoncentrujemy się teraz tylko na fluorze. Dokładnie rzecz ujmując, weźmiemy pod uwagę szkodliwość fluoru w paście do zębów.

Można przypuszczać, że szkodliwość fluoru w paście do zębów to dla wielu osób coś zupełnie nieznanego. W końcu często można usłyszeć o tym, jak duże znaczenie ma fluor. Na dodatek jest to prawda, tyle że musimy pamiętać, iż nie wolno przesadzać. Fluor można określić pierwiastkiem, który stosowany jest w celu zapobiegania próchnicy. Ponadto nie chodzi tylko o pasty do zębów. Dość powiedzieć, że możemy rozmawiać choćby o żelach, lakierze czy płynach do płukania jamy ustnej.

Z drugiej strony standardowa zawartość fluoru w zwykłej lub rodzinnej paście do zębów waha się od 1000 do 1500 cząstek na milion części. Jest to istotna informacja, ale fakty są takie, że ta wiadomość nie ma wielkiego przełożenia na rzeczywistość. Nietrudno zauważyć, że na świecie mamy okazję zaobserwować wiele innych stężeń. Ciekawe jest także to, że minimalna zawartość fluoru w paście nie jest w żaden sposób ustalona. To sprawa, że producenci mają wiele możliwości. Interesujące jest również to, że maksymalny poziom zależy od wieku i kraju. Jak widać, wpływ na organizm to temat zależny od tego, gdzie się znajdujemy. Brzmi absurdalnie, ale taka jest prawda.

Warto również zapamiętać, że większe stężenia zazwyczaj dostępne są z receptą. To pokazuje, że mowa o czymś, co powinno być stosowane przy zaleceniu profesjonalisty. Pasta do zębów z większą zawartością fluoru (umownie mówiąc) gwarantuje lepszą ochronę przed próchnicą, jak i zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzeń szkliwa w rozwoju zębów.

Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że pasta z fluorem szkodzi lub nie. Pewne jest tylko to, że szkodliwość fluoru w paście do zębów to nie jest temat, w przypadku którego mamy do czynienia z kłamstwami. Szkodliwość fluoru w paście do zębów to poważna sprawa, która wymaga szczegółowej wiedzy. W przeciwnym wypadku można narazić się na kłopoty.

Czy lepiej używać pasty z fluorem czy bez?

Wiele osób może teraz zastanawiać się nad tym, czy decydowanie się na pastę z fluorem ma większy sens. W końcu bez problemu możemy odnaleźć pasty, w których fluoru nie ma.

Na pewno nie jest to sprawa, którą łatwo można ocenić. Głównie należy mieć świadomość tego, co zostało już wcześniej powiedziane. Krótko mówiąc, fluor może pomóc, jak i szkodzić. Wszystko zależy od tego, czy nie przesadzimy z wykorzystywaniem możliwości tego pierwiastka. Nie można także zapomnieć o wpływie wieku. Bez problemu można odnaleźć informację, zgodnie z którą znaczenie fluoru wraz z wiekiem jest coraz mniejsze. Ponadto po 20 roku życia stosowanie dużej dawki fluoru może skutkować zatruciem się tym pierwiastkiem! Na tym nie koniec – w konsekwencji możliwe jest nawet uszkodzenie narządów wewnętrznych! Warto też pamiętać o tym, że to nie tak, iż należy jakoś trzymać się tej granicy 20 lat – jest to granica umowna, wszak kłopoty mogą pojawić się nawet wcześniej.

Trudno więc jednoznacznie powiedzieć, jakie pasty lepiej używać. Na rynku mamy mnóstwo propozycji. Nie wszystkie są pewnie warte zainteresowania, ale bez wątpienia coś ciekawego również się znajdzie. Można też stwierdzić, że stosowanie pasty bez fluoru to postawienie na spokój. Szkodliwość fluoru w paście do zębów może wywoływać wiele niepokoju. Ludziom brakuje wiedzy, a kiedy brakuje informacji stosunkowo łatwo o wyciągnięcie niewłaściwych wniosków.

Naturalnie w tym wszystkim nie można koncentrować się jedynie na fluorze – czy tylko ten pierwiastek może zaszkodzić?

Jakie pasty do zębów są zdrowe?

Niektórzy pewnie myślą o tym, które pasty należy uznać za zdrowe. Wątpliwości zrozumiałe, ale trudno jest na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wydawać by się mogło, że jak coś jest sprzedawane, to jest zdrowe. Tak jednak nie jest. Tym samym przed każdym zakupem warto zapoznać się ze składnikami pasty. Jeżeli wszystkie składniki są bezpieczne, to znaczy, że produkt jak najbardziej można kupić. Gdy coś jest niejasne, nie pozostaje nic innego jak szybkie zapoznanie się ze składnikiem.

Zresztą skład past to temat, który wywołuje spore emocje. Wśród składników można znaleźć choćby parabeny, czyli składniki, które mają mieć niekorzystny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną.

Możesz również polubić…