Uzupełnienie jednego zęba
Endodoncja

Uzupełnienie jednego zęba

Dla wszystkich ludzi bardzo ważne jest kompletne uzębienie. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda uzupełnienie jednego zęba. Warto mieć na uwadze, że na działanie całego układu trawiennego ma wpływ prawidłowe rozdrabnianie pokarmu. Nie da się ukryć, że do nieodwracalnych konsekwencji prowadzą braki w uzębieniu.

Jak uzupełnić brakujące zęby?

Można śmiało powiedzieć, że bardzo niekorzystnie na nasz zgryz wpływa usunięcie jednego lub kilku zębów. W takiej sytuacji pozostałe zęby zaczynają się wówczas przemieszczać. Warto pamiętać, że naszym atrybutem jest zdrowy uśmiech, dlatego źródłem kompleksów mogą być braki w uzębieniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zęby mają swoją żywotność, która w dużej mierze zależy od właściwej higieny jamy ustnej, ale nie tylko, ponieważ ważne są też czynniki genetyczne. Na skutek wypadków ludzie bardzo często tracą swoje zęby. Trafnie wskazuje się, że nie każdy ubytek w uzębieniu oznacza konieczność zastosowania protetyki zaawansowanej. Czasami całkowicie wystarczające może być użycie licówek. Licówki są to cienkie nakładki cementowane na zewnętrznej powierzchni zębów. Mają one ukryć wszelkie niedoskonałości, takie jak pęknięcia, oszczerbienia oraz przebarwienia. Stosunkowo często licówki są odpowiedzialne za śnieżnobiały, idealny uśmiech celebrytów telewizyjnych. Należy pamiętać, że licówki posiadają określoną grubość. Właśnie dlatego najpierw trzeba spiłować odpowiednią warstwę szkliwa i dopiero później można je zamocować.

Jak wypełnić brakujący ząb?

Uzupełnienie jednego zęba najlepiej wykonać u renomowanego stomatologa, który cieszy się pozytywną opinią i wiele lat działa na rynku. Zazwyczaj proces dostosowywania licówek przebiega bezboleśnie, ale możliwe jest użycie miejscowego znieczulenia, jeśli pacjent jest szczególnie wrażliwy. Później stomatolog pobiera wycisk zębów, żeby dobrać licówki idealne dla konkretnego pacjenta. Są one przytwierdzane do zębów za pomocą cementu podczas kolejnej wizyty. Można śmiało powiedzieć, że wybór licówek w dużej mierze zależy od twojego budżetu. Licówki porcelanowe są najbardziej trwałe, a do tego są odporne na przebarwienia. To oznacza, że pacjent może się nimi cieszyć przez bardzo długi czas. Wystarczającym rozwiązaniem, jako nakładki na jeden lub dwa zęby mogą okazać się licówki kompozytowe, które mogą z czasem zmieniać barwę i są mniej trwałe. Licówki trwałe porcelanowe kosztują ponad 1000 zł, natomiast kompozytowe około 300 zł. Trzeba jednak pamiętać, że licówki są rozwiązaniem dobrym w przypadku niewielkich uszkodzeń. Jeśli uszkodzenia są większe to konieczna będzie proteza zębowa.

Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ cena estetycznego uśmiechu nie gra roli. Uzupełnienie jednego zęba to przeważnie koszt kilkuset złotych. Korona protetyczna to stała nakładka zacementowana na całej powierzchni zęba. Zadaniem korony jest oczywiście ukrycie dużych ubytków, przy których tradycyjna plomba nie wystarcza. Każdemu zależy na zdrowym i pełnym uśmiechu, więc warto zdecydować się na uzupełnienie jednego zęba. Korony na zęby porcelanowe są obecnie w użyciu w protetyce. Korona na podbudowie ceramicznej to koszt 1500 zł, metalowa około 800 zł. Można przypuszczać, że korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu zapewniają najlepszą estetykę i solidność. Zdarza się, że oprócz korony zęba tracimy także jego korzeń. W takiej sytuacji można zastosować mosty na zęby. Jest to rodzaj procesy, w której do sąsiednich zębów przymocowuje się koronę stanowiącą uzupełnienie. Możliwość uzupełnienia kilku ubytków zlokalizowanych obok siebie jest ważną zaletą tego rozwiązania. Implanty zębowe są najwygodniejszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy utracili nie tylko koronę, ale również korzeń zęba.

Tymczasowe zamaskowanie braku zęba

Warto podkreślić, że implanty zębowe wykonane są z tytanu, który jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. Dlatego nie trzeba się obawiać, że implanty zostaną potraktowane jako ciało obce. Nie ma podstaw, żeby się ich obawiać, ponieważ implanty funkcjonują dokładnie tak, jak nasze prawdziwe zęby. Warto zainwestować w trwałe implanty zębowe, gdy dysponujesz trochę większym budżetem. Trzeba dodać, że implant zastępuje jedynie korzeń, dlatego korona będzie osobnym wydatkiem. Za koronę trzeba zapłacić około 2500zł. Leczenie implantologiczne wydaje się najskuteczniejszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz uzupełnić pojedyncze braki lub brak kilku zębów obok siebie. Stomatologiczne implanty pomagają przywrócić wszystkie funkcje estetyczne oraz mechaniczne, czyli żucie oraz gryzienie.

Wszczepienie dwóch implantów obok siebie z zamontowanymi koronami będzie optymalnym rozwiązaniem w przypadku braku dwóch zębów obok siebie. Od wybranego systemu implantologicznego zależny jest koszt leczenia. Należy pamiętać, że brak zębów to nie tylko estetyczny mankament. Ma to ogromny wpływ na naszą psychikę i pewność siebie. Warto również wspomnieć, że wiele problemów w życiu codziennym może wywołać utrata zębów. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, dlaczego tak ważne jest uzupełnienie jednego zęba.

Możesz również polubić…