jak-czesto-nitkowac-zeby
Profilaktyka i diagnostyka

Jak często nitkować zęby?

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się posiadać piękne, mocne, a co najważniejsze zdrowe zęby, trzeba od czasu do czasu poddawać je odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Nie jest tu rzecz jasna mowa tylko o wizytach u dentysty, lecz przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

O ile każdy mniej więcej wie, jak często trzeba myć zęby, to już jednak bardzo ciężko jest o wiedzę, jak często nitkować zęby. Mało tego, część osób zupełnie nie wie, jak powinno się zęby nitkować, a także, z jakiego powodu jest to tak ważne, aby robić to regularnie. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?

Prawidłowe nitkowanie zębów – jak to robić?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej kwestii, czyli tego, jak często nitkować zęby, warto się najpierw dowiedzieć, jak się to w ogóle powinno robić. W jaki zatem sposób powinien przebiegać proces nitkowania zębów?

Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest to, aby wyposażyć się w nić dentystyczną, która umożliwia nitkowanie. Gdy się już ją ma, należy odciąć jej niewielki kawałek, najlepiej około 40 centymetrów i nawinąć jeden koniec wokół środkowego palca jednej dłoni i tak samo na palcu drugiej dłoni.

Następnie należy nić złapać kciukiem i palcem wskazującym, aby włożyć ją pomiędzy zęby, wykonując przy tym delikatne trące ruchy. Co bardzo ważne, nie należy wbijać nici w dziąsła, ponieważ grozi to podrażnieniami. Zamiast tego należy nić zawinąć w kształt litery „C” wokoło zęba i delikatnie wsunąć ją pod dziąsła, aby wyczyścić ząb również tam.


Gdy każdy ząb zostanie w taki sposób oczyszczony, należy wyrzucić zużytą nić, a następnie wpłukać dokładnie jamę ustną. Dobrze przeprowadzone nitkowanie powinno trwać nawet do 5 minut.

Kiedy nitkować zęby?

Jeśli już wiadomo, jak powinno się przeprowadzać ten proces, warto się teraz dokładnie dowiedzieć, jak często nitkować zęby, aby zawsze były one w odpowiedniej formie i dobrym stanie.


Kiedy zatem powinno się nitkować zęby? Wiele osób uważa, że nitkowanie zębów to bardzo nieprzyjemny, a także długotrwały proces, przez co niechętnie go wykonują. Na szczęście nie muszą tego robić zbyt często, ponieważ wszyscy specjaliści zalecają, aby nitkować zęby przynajmniej raz dziennie. Najlepiej robić to o poranku, przed zwykłym myciem zębów.


Od kiedy natomiast można zacząć nitkować zęby? Zalecane jest to, aby zacząć już od najmłodszych lat. Przyjmuje się, że jeśli dziecko ma w pełni wykształcone wszystkie zęby stałe, może spokojnie dbać o nie poprzez nitkowanie. Z reguły nitkowane zalecane jest od 12 roku życia.

Nitkowanie zębów – czy warto

Skoro już wiadomo, jak często nitkować zęby, a także jak ten proces powinien dokładnie wyglądać, warto się teraz zastanowić nad tym, z jakiego powodu powinno się to w ogóle robić. Jakie korzyści daje nitkowanie zębów?
Każdy doskonale wie, że aby posiadać piękne i mocne zęby trzeba je odpowiednio myć, a tym samym usuwać z nich płytkę nazębną.

Niestety szczoteczka ma pewne ograniczenia i nie we wszystkie zakamarki zębów jest w stanie dotrzeć. Dlatego też zalecana jest właśnie nić dentystyczna, która umożliwia oczyszczenie zębów w niedostępnych dla szczoteczki miejscach.

Możesz również polubić…