Profilaktyka

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling zębów

Kamień nazębny jest czymś, czego ciężko jest uniknąć. Kamień nazębny ma każdy z nas – mniej lub więcej; różni się to w zależności od spożywanych posiłków, podejścia do profilaktyki, higieny jamy ustnej, nałogów (np. palenie papierosów). Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważne, aby chronić zęby od powstawania różnych chorób, na przykład próchnicy. Dowiedz się, czym jest skaling zębów i dlaczego jest to zabieg ważny przy dbaniu o odpowiednią profilaktykę zębów.

Na czym polega skaling zębów?

Skaling jest zabiegiem, podczas którego stomatolog usuwa kamień nazębny, przyjmujący formę złogów – zarówno z powierzchni zęba (skaling naddziąsłowy), jak i z obszaru znajdującego się pod powierzchnią dziąseł (skaling poddziąsłowy). Skaling wykorzystuje różne narzędzia, które mają wspólny cel – zredukować i usunąć kamień nazębny.

Metoda tradycyjna charakteryzuje się zastosowaniem skalerów ręcznych, przyjmujących formę pilniczków, motyczek i innych narzędzi. Obecnie stosuje się tę metodę w niewielu przypadkach, z racji jej nieefektywności. Metoda dźwiękowa wykorzystuje fale dźwiękowe z zakresu 6-8 kHz, a ultradźwiękowa – fale ultradźwiękowe, które rozbijają kamień nazębny.

Czym jest skaling naddziąsłowy?

Osad gromadzi się przede wszystkim na powierzchni korony zęba. Usunięcie kamienia zapewni między innymi efekt estetyczny – usunięcie kamienia ujawni naturalny kolor zęba. Prócz tego, pacjent wykonujący skaling naddziąsłowy może liczyć na to, że jego zęby będą przez pewien czas bezpieczne od powstawania próchnicy.

Czym jest skaling poddziąsłowy?

Skaling poddziąsłowy stosuje się w momencie, gdy stomatolog dopatrzy się obecności złogów kamienia poddziąsłowego. Obydwa zabiegi – czyli skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy – zazwyczaj wykonuje się podczas jednej wizyty u stomatologa.

Jak często przeprowadzać skaling?

Zaleca się, aby skaling był wykonywany mniej więcej co pół roku. Wszystko zależy od skłonności pacjenta do gromadzenia kamienia nazębnego, czyli od jego nawyków żywieniowych, od częstości występowania innych czynników przyspieszających powstawanie niepożądanego kamienia (kamień występuje u palaczy papierosów zdecydowanie częściej), tego jak czyści zęby.

Warto pamiętać, że jest to zabieg bezbolesny, dlatego pacjenci nie powinni się go obawiać i odkładać jego wykonanie. Cena skalingu jest obecnie na stosunkowo niskim poziomie, dlatego roczny koszt przeprowadzania tych zabiegów nie powinien stanowić dużego obciążenia dla portfelu pacjenta.

 

Dla skutecznego usunięcia kamienia zębowego rekomendujemy wizytę w klinice https://prodent.gda.pl/

 

Możesz również polubić…