Profilaktyka i diagnostyka

Zapobiegamy próchnicy – lakowanie zębów

Na pewno każdy z was słyszał o zabiegu, jakim jest lakowanie zębów! To jeden z najważniejszych i zarazem najprostszych zabiegów profilaktycznych. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy wam nie tylko to, jak faktycznie działa lakowanie zębów, czy jest ono przeznaczone tylko dla najmłodszych pacjentów, czy lakowanie i lakierowanie to faktycznie to samo i nie tylko. Zaczynamy dzisiejszą lekcję na temat stomatologii!

Zapobiegamy próchnicy – lakowanie zębów

Samo lakowanie zębów to bardzo prosty zabieg profilaktyczny z zakresu stomatologii, polegający na dokładnym wypełnieniu naturalnie występujących bruzd i zagłębień na powierzchni zębów. Pomocny w całym tym procesie jest lak, który nie tylko zabezpiecza powierzchnię zębów, ale także wspomaga mineralizację poprzez uwalnianie jonów fluoru. Dlaczego to takie ważne? Otóż wspomniane wcześniej bruzdy to idealne miejsce do rozwoju chorób powodowanych przez choroby związane z obecnością bakterii.

Czy lakuje się tylko zęby mleczne?

Możecie się zastanawiać: czy lakowanie przeprowadza się wyłącznie u małych dzieci? Otóż nie! Zęby, które może objąć lakowanie to mleczaki, zęby stałe (w tym siekacze, trzonowce czy przedtrzonowce). To właśnie w tych zębach najłatwiej o gromadzenie resztek jedzenia, które prowadzą do rozwoju chorób. Co więcej, jeżeli w wyższej jamie ustnej pojawią się ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, warto pomyśleć o tym, czy lakowanie nie będzie dobrym pomysłem.

Na czym polega pogłębione lakowanie zębów?

Warto także zastanowić się na tym, czym jest pogłębione lakowanie zębów. Otóż jest to szczególny zabieg, stosowany w momencie, w którym dla przykładu, na zębie pojawiła się próchnica. Stomatolog zaleci wtedy pogłębione lakowanie zębów. Dokona on otwarcia i poszerzenia bruzdy, a dopiero wtedy wykona lakowanie. Dzięki temu ząb zostanie zabezpieczony na dobre! Warto wybrać pogłębione lakowanie!

Lakowanie, a lakierowanie zębów

Dość częstym błędem, jaki popełniają pacjenci, jest nierozróżnianie tego, czym jest lakowanie i lakierowanie. Wbrew pozorom, nie jest to ten sam zabieg! Pierwszy z nich wykonuje się na zębach, które jeszcze nie zostały zaatakowane przez próchnicę, jednak głównie stosuje się je u dzieci. Natomiast lakierowanie może być wykonywane na każdych zębach, niezależnie od wieku! Tym, co jednak je łączy to fakt, że wpływają pozytywnie na zdrowie naszych zębów przez uwalnianie jonów fluoru! Mamy nadzieję, że z czasem zrozumiecie, jak ważne mogą okazać tak niepozorne zabiegi profilaktyczne!

Możesz również polubić…