Profilaktyka z zakresu zapobiegania chorobom zębów jest prosta i skuteczna – wystarczy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. W innym przypadku grozi nam nie tylko próchnica, ale również inne i znacznie bardziej poważne schorzenia, które przede wszystkim objawiają się dużym bólem. Tak jest właśnie w przypadku zapalenia miazgi zębowej. Jakie są jej przyczyny i objawy?
Zapalenie miazgi zębowej – skąd się bierze?
Schorzenie najczęściej towarzyszy próchnicy, więc to głównie w nieodpowiedniej higienie zębów i jamy ustnej należy upatrywać przyczyn jego powstania. Głęboko zaawansowana próchnica sprawia, że zostają również zaatakowane głębsze warstwy zębów, czyli właśnie miazga zębowa. Jest ona znacznie bardziej miękka, wypełnia koronę zęba oraz kanały korzeniowe. Jest również bardzo bogato unerwiona, ponieważ wnikają do niej naczynia krwionośne z nerwami. Za przyczyną próchnicy mają do niej doań, które pojawiły się wskutek częstych i intensywnych zabiegów dentystycznych. Przyczyną może być także zgrzytanie zębami i bulimia.
Jak wyleczyć zapalenie miazgi zębowej?
Leczenie tego schorzenia uzależnione jest od jego stopnia zaawansowania. W pierwszej fazie, gdy ból jest jeszcze niezbyt nasilony i pojawia się podczas spożywania zimnych lub słodkich potraw, to zazwyczaj wystarcza usunięcie próchnicy, podanie preparatu leczniczego oraz założenie wypełnienia ubytku. Zapalenie miazgi zębowej, które objawia się bardzo silnym i stałym bólem, wymaga już zazwyczaj leczenia kanałowego, w wyniku którego zostanie usunięta cała zainfekowana miazga z wnętrza zęba. Trzecią fazą zapalenia miazgi jest, tzw. martwica. Wtedy to już całkowitemu zniszczeniu ulega sklepienie komory, zaczynają się procesy gnilne, pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, który często jest również objawem pojawienia się zgorzeli. Ząb staje się bezkształtny sino-niebieski i jeśli nie jest już możliwe wdrożenie leczenia kanałowego, to najczęściej jest on usuwany.
Zapalenie miazgi zębowej – zapobieganie
Jej główną przyczyną jest próchnica, więc to przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej i zębów może zminimalizować ryzyko pojawienia się tej choroby. Zęby należy regularnie i prawidłowo szczotkować, ale ważna jest także właściwa dieta, która zaleca zrezygnowanie ze słodkich przekąsek i unikanie cukru. Zapalenie miazgi zębowej, nawet jeśli się już zdarzy, może być łatwiejsze w wyleczeniu, gdy zostanie wcześnie zdiagnozowane. Dlatego ważną rolę w zapobieganiu zapaleniu miazgi są wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym co pół roku lub raz na rok.