Na wszelkie schorzenia zębów należy reagować tak szybko, jak to możliwe. Oczekiwanie na podjęcie leczenia może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu uzębienia, dlatego tak ważne jest podejmowanie wizyt konsultacyjnych co pół roku. W życiu zdarzają się jednak szczególne okresy, które teoretycznie mogą stanowić czas wyrzeczeń w związku z niektórymi rzeczami. Szczególnie ciekawym zagadnieniem jest usuwanie zębów w ciąży. Wiele pacjentek zastanawia się, czy można wyrwać zęba w ciąży. Wydaje się, że to spory stres i obciążenie dla organizmu, choć może wcale nie ma przeciwwskazań ku temu? Sprawdźmy, czy w ciąży można wyrywać zęby.
Usuwanie zębów w ciąży
Jak wygląda kwestia tego, czy w ciąży można wyrywać zęby? Ciąża to czas, w którym kobieta musi być szczególnie ostrożna na występowanie stresujących bodźców, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Niemniej jednak dbanie o zęby jest równie ważne — zła kondycja uzębienia może niekorzystnie przełożyć się na funkcjonowanie organizmu kobiety. Co to oznacza — czy kobieta może chodzić do dentysty będąc w ciąży?
Jeśli kobieta dotychczas nie miała problemów z chodzeniem do lekarza stomatologa — nie bała się wizyt, nie były one dla niej stresujące — możemy śmiało przyznać, że odbywanie wizyt konsultacyjnych są wręcz zalecane w ciąży. Podczas tego szczególnego czasu zęby są narażone na uszkodzenia — szczególnie przez wymioty, które mogą pojawić się podczas tego okresu w zwiększonej ilości.
Może jednak okazać się, że pacjentka będzie musiała podjąć pewne zabiegi związane z zębami. Przykładowo — zabiegi higienizacyjne nie stanowią ryzyka dla pacjentki i jej dziecka. Wręcz rekomendowana jest wzmożona higiena zębów — zarówno na własną rękę, jak i z pomocą stomatologa, poprzez korzystanie z zabiegów takich jak skaling czy piaskowanie. Jak sytuacja wygląda w przypadku, gdy pacjentka w ciąży chciałaby zdecydować się na bardziej skomplikowane zabiegi, na przykład wymagających znieczulenia?
Czy można wyrwać zęba w ciąży?
Przede wszystkim zastanówmy się, czy w ciąży można podejmować badania diagnostyczne opierające się na promieniach rentgenowskich. Okazuje się, iż jest to zalecane tylko wtedy, gdy istnieje bezpośrednie ryzyko zagrożenia zdrowia czy życia pacjentki. Promienie rentgenowskie mogą być szkodliwe dla rozwoju dziecka, dlatego rekomendowane jest ich unikanie podczas badania.
Zastanówmy się teraz, czy w ciąży można wyrywać zęby? Okazuje się, że nie istnieją przeciwwskazania ku temu. Oczywiście dużo rozsądniej jest podejmować zabiegi, które będą zapobiegać konieczności leczenia lub ekstrakcji, ale jeśli nie ma takiej możliwości — nie powinno być problemu z przeprowadzeniem ekstrakcji. Istnieją środki znieczulające, które w razie potrzeby można wykorzystać w trakcie leczenia, gdy kobieta jest w ciąży.
Teraz wiesz już, czy w ciąży można wyrywać zęby. Przed planowaną ciążą rozsądnie jest przeprowadzić badanie i leczenie zębów, by ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób podczas ciąży.