dentysta
Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Ile kosztuje wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienia w stomatologii grają bardzo ważną rolę. Ich wykorzystanie łączy się przede wszystkim ze stomatologią zachowawczą. Wykorzystanie wypełnień w stomatologii zachowawczej jest niezwykle ważne, by uchronić pacjenta od przykrych skutków dalszego działania próchnicy, lub skutków odsłoniętej zębiny.
Wypełnienia dzieli się na różne rodzaje. Wypełnienia to przede wszystkim amalgamaty – swego czasu niezwykle popularne, za sprawą tego, że są one niezwykle tanie, a w wielu przypadkach dopuszcza się ich refundację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Coraz większą popularność zdobywają także wypełnienia kompozytowe, które mają dużo więcej zalet, niż wypełnienia amalgamatowe, a dodatkowo ich trwałość jest potencjalnie równie atrakcyjna. Dowiedz się, czym są wypełnienia kompozytowe i czy warto jest je rozważyć w stomatologii zachowawczej.

Czym jest wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe to wypełnienie, którego nazwa wzięła się od materiału, z którego został wykonany. Kompozyt to materiał powszechnie stosowany w stomatologii, dzięki czemu łatwo jest sprawić, że odnajdziemy go zarówno w wypełnieniach, jak i licówkach czy koronach protetycznych. To bardzo dobry materiał, dlatego w końcu znalazł też on swoje zastosowanie w stomatologii zachowawczej.
Barwa wypełnień kompozytowych jest biała. Ich trwałość jest bardzo atrakcyjna. Wypełnienia kompozytowe mogą być na przykład światłoutwardzane, czyli utwardzane z pomocą światła.

Zalety wypełnień kompozytowych

Wypełnienia kompozytowe posiadają wiele zalet. Do tych zalet należy przede wszystkim ich barwa. Wypełnienia kompozytowe są białe, przez co w porównaniu do wypełnień amalgamatowych są dużo bardziej atrakcyjne. Można stosować je także na przednich zębach, co w przypadku wypełnienia amalgamatowego mogłoby dać nieatrakcyjny efekt wizualny. Dodatkowo, ten rodzaj wypełnienia świetnie trzyma się szkliwa. Jego trwałość jest bardzo wysoka, dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na wykorzystanie wypełnienia kompozytowego.

Ile kosztuje wypełnienie kompozytowe?

Odpowiedź na pytanie o kosztach wypełnienia kompozytowego nie może zostać jednoznacznie udzielona. Koszty wypełnienia kompozytowego są zróżnicowane, w zależności choćby do tego, ile materiału należy zużyć, aby wyprodukować dane wypełnienie. Zakłada się jednak, że dolną granicą kosztu za wypełnienie kompozytowe jest 50 złotych. Droższe wypełnienia, które obejmują większy obszar, mogą kosztować nawet 100 czy 200 złotych, jednak to wciąż bardzo niski koszt.

Możesz również polubić…