Czego-nie-jesc-po-piaskowaniu-zebow
Profilaktyka

Czego nie jeść po piaskowaniu zębów? Odpowiadamy na pytanie.

Piaskowanie zębów to jeden z prostszych i coraz chętniej wybieranych zabiegów stomatologicznych. Pomimo jednak stale rosnącej popularności tego zabiegu, w dalszym ciągu dużo osób nie wie, jak się trzeba po nim zachowywać i jak obchodzić ze swoimi zębami. Warto więc zadać sobie pytanie, co można jeść po piaskowaniu zębów, jakie są zalecenia po tym zabiegu, a co najważniejsze, na czym on tak naprawdę polega.

Czego nie jeść po piaskowaniu zębów?

Czego nie jeść po piaskowaniu zębów? Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać po odbyciu zabiegu piaskowania zębów, to aby niczego nie jeść ani nie pić przez około 30 minut po zakończonym zabiegu. Jest to bardzo ważne, ponieważ piaskowanie może nieco nadwyrężyć zęby i szkliwo, powodując, że staną się one bardzo wrażliwe. Jest to jednak efekt krótkotrwały, który bardzo szybko będzie zanikał.

To, co jednak jest również istotne, to aby przez około dobę po zakończeniu zabiegu, stosować białą dietę. Oznacza to, że dozwolone jest jedzenie i picie tylko tych produktów, które nie powodują barwienia zębów. Odradzane są więc np. winogrona lub truskawki, czy też picie wina, herbaty oraz kawy.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jak zatem widać, restrykcje żywieniowe są dość znaczące i przez całą dobę dieta musi ulec znacznej zmianie. Dlaczego tak się dzieje? Czym konkretnie jest piaskowanie zębów i z jakiego powodu wymaga to czasowej zmiany diety?
Piaskowanie zębów to zabieg, który polega na skierowaniu na zęby silnego strumienia wody, w której obecne będą mineralne drobinki piasku, a także powietrze. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny i dość szybki, więc sam w sobie nie powinien powodować żadnego dyskomfortu.

Piaskowanie zębów — co daje?

Warto się jednak w tym momencie zastanowić nad tym, co konkretnie daje taki zabieg. Co można uzyskać dzięki stosowaniu piaskowania zębów? Jakie płyną z tego korzyści i zalety?
Żeby móc zrozumieć, jakie zalety i korzyści niesie ze sobą poddawanie się zabiegowi piaskownia zębów, najpierw warto sobie zdać sprawę z tego, jak to działa na zęby. Silny strumień powietrza, wody i drobinek specjalnego piasku jest w stanie oderwać każde zabrudzenie i zanieczyszczenie z zębów. Jest to więc doskonałej jakości oczyszczenie ich z dosłownie wszystkiego. Nie tylko z kamienia, lecz także z nagromadzonych często latami bakteriami, a także co najbardziej zaskakujące, z powstałego w wyniku częstego picia kawy lub herbaty zabarwienia. Co niezwykle ważne, piaskowanie pozwala oczyścić dosłownie każdy, nawet najmniejszy zakamarek zębów. Nie ma więc ryzyka, że pozostaną po nim jakieś fragmenty zębów, które nie zostały oczyszczone.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Jak więc widać, piaskownie zębów to naprawdę interesujący zabieg, który niesie dla pacjentów ogromne korzyści. Warto się jednak teraz zastanowić również nad tym, jakie są ogólne zalecenia po nim.
Oprócz wspomnianej wcześniej specjalnej diety warto również mieć w zanadrzu specjalną pastę do zębów. Przez pewien okres po piaskowaniu zęby mogą być wrażliwe na zimno lub gorąco. Żeby złagodzić te odczucia, poleca się stosowanie odpowiedniej pasty.

Możesz również polubić…