Charakterystyczne plamy na zębach stanowią zmorę dzieci i dorosłych. To próchnica – choroba, którą wywołują określone bakterie. Z problemem próchnicy borykają się setki tysięcy dorosłych – nawet, jeśli aktualnie mamy wyleczone zęby, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kiedyś mieliśmy z tą chorobą do czynienia.
Próchnica to choroba, która w dużej mierze wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i dużej ilości cukrów prostych w diecie. Za próchnicę odpowiadają bakterie gatunku Streptococcus mutans, odpowiadające za wytwarzanie płytki nazębnej.
Zęby, które zostały zaatakowane przez próchnicę, mają białe plamy, które z czasem zaczynają ciemnieć. Im wcześniej zareagujemy na proces postępowania rozwoju choroby, tym mniej inwazyjne będzie leczenie próchnicy.
Leczenie próchnicy wypełnieniem kompozytowym
Przy początkowej próchnicy nie jest konieczne borowanie zębów, co potwierdza, że regularne badania zębów są bardzo ważne. Sytuacja wygląda inaczej, gdy próchnica osiągnie bardziej zaawansowane stadium, wtedy konieczna będzie dużo bardziej aktywna ingerencja dentysty.
Leczenie zaawansowanej próchnicy polega na plombowaniu. Polega to na usunięciu zakażonej tkanki w procesie borowania, który, dla wielu pacjentów, stanowi duży dyskomfort. Ubytek, który został spowodowany borowaniem, jest szczelnie wypełniany plombą, przez co nie dochodzi do dalszego rozwoju choroby.
Wypełnienie kompozytowe, to jeden z najczęściej wybieranych typów wypełnień, potocznie nazywanych plombami. Wypełnienia kompozytowego można używać na przednich zębach, gdyż jego kolor praktycznie nie odbiega od koloru naturalnych zębów, czego nie można powiedzieć o wypełnieniu amalgamatowym.
Warto jest zadbać o odpowiednią profilaktykę zębów, która sprawi, że leczenie próchnicy nie będzie konieczne. Plombowanie może wiązać się z bólem, o ile pacjent nie zdecyduje się na znieczulenie.
Zabiegi zabezpieczające przed próchnicą
Próchnica jest chorobą, której da się uniknąć. Zapobieganie próchnicy wiąże się przede wszystkim z prawidłową higieną jamy ustnej. Warto jest również ograniczyć spożycie produktów zawierających cukry proste – napojów słodzonych, cukierków, ciastek i innych słodyczy; dotyczy to także owoców.
Prócz odpowiedniej profilaktyki, wyróżnia się dodatkowo trzy zabiegi zapewniające zwiększoną ochronę przed próchnicą. Lakierowanie polega na pokryciu zębów warstwą lakieru, który w składzie posiada fluor. Lakowanie to wypełnianie szybko twardniejącym płynem różnych zagłębień w zębach, aby uchronić zęby przed działaniem bakterii. Fluoryzacja polega na nanoszeniu na zęby fluoru skoncentrowanego w różnych stanach skupienia.