Ile trwa wybielanie zębów u dentysty?
Protetyka Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Licówki w pigułce

Piękny uśmiech to marzenie ogromnej ilości z nas. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kolor zębów to jedno, lecz sporą część w tym wszystkim odgrywa kształt zębów czy wolność od wszelakich uszkodzeń. Pomocą w takiej sytuacji mogą okazać się licówki, które mimo niepozornej budowy są jednym z najważniejszych i najprostszych sposobów na odbudowę uszkodzonych czy niespodziewanych uszkodzeń zęba! Właśnie dlatego, dziś opowiemy wam o tym, dlaczego warto sprawdzić, czy licówki nie będą czymś niezwykle pomocnym!

Czym są licówki?

Licówki to nic innego, jak bardzo cienkie płatki, które przykleja się na powierzchnię zęba celem poprawienia wyglądu oraz kształtu zęba. Pozwala to na dokonanie znacznie prostszej i mniej inwazyjnej zmiany na konkretnych zębach. Licówki to także niezwykle proste rozwiązanie i przez to nie wymaga ono długotrwałego leczenia, co może być docenione przez wielu pacjentów, którym zależy na szybkim i konkretnym poprawieniu cech uzębienia. Nie ma w tym nic dziwnego — kto nie chciałby cieszyć się pięknym uśmiechem, jaki pomagają osiągnąć licówki?

Rodzaje licówek

Warto jednak wiedzieć o tym, że licówki nie są sobie równe i każdy pacjent może wybrać rodzaj, który nie tylko spełni jego potrzeby, ale też pozwoli na osiągnięcie pożądanych rezultatów. Do wyboru otrzymujecie więc:

  • Licówki akrylowe

Są one rozwiązaniem typowo tymczasowym i stosuje sie je w przypadku gdy potrzebne jest poczekanie na właściwe licówki.

  • Licówki kompozytowe

To jedne z najbardziej plastycznych licówek, przez co można w prosty sposób zmieniać ich kształt oraz barwę. Należy jednak pamiętać o tym, ze nie są one tak trwałe jak następne z proponowanych rozwiązań.

  • Licówki ceramiczne

Znacznie twardsze niż szkliwo zębów i bardziej wytrzymałe niż licówki kompozytowe. Należy jednak pamiętać, że wraz z ich wykorzystaniem… rośnie cena!

  • Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań, które wyglądem przypomina najbardziej szkliwo zębów. Pamiętajcie jednak o tym, że za licówki porcelanowe słono zapłacicie!

Kiedy założenie licówek jest wskazane?

Możecie się więc zastanawiać: czy u mnie możliwe jest zastosowanie rozwiązania, jakim są licówki? Otóż zalecamy licówki (niezależnie czy chcecie licówki porcelanowe, licówki ceramiczne czy licówki kompozytowe) warto wziąć pod uwagę pewien zestaw wskazań. Przede wszystkim, są one pomocne, gdy niezbędne będzie zredukowanie pęknięć czy ukruszeń zęba. Licówki stają się także świetną drogą do naprawy kształtu zęba, jeżeli wspólnie ze stomatologiem uznamy go za nieodpowiedni.

Przeciwwskazania

Przeciwskazania do zastosowania licówki są zróżnicowane. Przede wszystkim, stomatolog nie użyje licówki w momencie, gdy pacjent zmaga się z chorobami uzębienia pokroju próchnicy czy parodontozy. Jeżeli także macie niewyleczone wady zgryzu — licówki nie są dla was. Ostatnim powodem, jaki może was zdyskwalifikować od wykorzystania omawianych dziś licówek, jest obecność bruksizmu. Nie trzeba wam chyba tłumaczyć tego, że zgrzytanie i mimowolne zaciskanie ich w ciągu dnia jest niezwykle szkodliwe dla stanu licówek? Stąd też nieważne czy wolicie licówki porcelanowe, licówki ceramiczne czy może licówki kompozytowe, czasami istnieją sytuacje, w których ich zaimplementowanie jest niemożliwe! Licówki mogą być szansą na nowy uśmiech – skorzystajcie z niej!

Możesz również polubić…