Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka i zalety

Jeżeli kiedykolwiek byliście w miejscu, jakim jest gabinet stomatologiczny, to na pewno zetknęliście się z bohaterem dzisiejszego artykułu, którym stało się wypełnienie kompozytowe. Jeżeli dalej nie wiecie, o co chodzi, to istnieje może inny termin używany w stomatologii — plomba. To niezwykle często używane rozwiązanie, zwłaszcza w momencie, gdy w grę wchodzą ubytki zębów, a co więcej, ząb zmienia barwę i nawet kruszy się. Tak naprawdę im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa na uratowanie zęba w niemal niezmienionej formie! Co jednak gdy zignorujemy taki ubytek? Wraz z rosnącą infekcją, możliwe jest nawet… usunięcie zęba! Czym charakteryzują się wypełnienia kompozytowe? Dlaczego są one takie ważne? Przekonajmy się!

Charakterystyka wypełnień kompozytowych

Jak już wspomnieliśmy, wypełnienia kompozytowe to szansa na zaplombowanie zęba i dalsze zabezpieczenia go przed szalejącą infekcją! To wręcz prawdziwa klasyka stomatologii, znana od wielu lat. Nietrudno się domyślić tego, że jeżeli nadal stosuje się je w gabinetach czy klinikach stomatologicznych, to muszą one cechować się ponadczasowością i uniwersalnością.

Powstaje też pytanie: kiedy warto zastosować wypełnienia kompozytowe? Otóż może by one wykorzystane tylko i wyłącznie po dokładnym oczyszczeniu zęba. Jego założenie rozpoczyna się od wydzielenia ubytku od reszty zębów, jego opracowania i osuszenia. Gdy te czynności zostaną wykonane, stomatolog przejdzie do użycia wypełnienia kompozytowego, które, aby stało się tak twarde, jak powinno, musi zostać naświetlone przy pomocy specjalistycznej lampy polimeryzacyjnej. To niezwykle proste i zarazem skuteczne rozwiązanie. Co więcej, wypełnienie kompozytowe może być dostosowane pod względem koloru, co daje szansę na uzyskanie jednolitości zęba.

Jakie są zalety rozwiązania, jakim są wypełnienia kompozytowe? Przede wszystkim, bardzo dokładnie przylegają one do szkliwa, i zapewniają niezwykłą szczelność. Poza szczelnością gwarantują niespotykaną wytrzymałość na codzienne zniszczenia, wynikające ze zwykłego użytkowania. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, jak estetyczne jest to rozwiązanie, gdyż tak naprawdę odróżnienie jego od naturalnego uzębienia jest niemal niemożliwe!

Wypełnienia kompozytowe – ceny

To, ile faktycznie kosztować będzie wypełnienie, kompozytowe zależy głównie od kilku, najważniejszych czynników. Pierwszym z nich jest miasto, w którym podejmiemy się leczenia powstałego ubytku. Nie można także zapomnieć o tym, jak sporo do wysokości ceny dodaje doświadczenie dentysty czy także renoma samego gabinetu! Nietrudno się domyślić, że w przypadku cenionego na rynku gabinetu, płacimy także za markę! Nie bez znaczenia pozostaje też wielkość powstałego ubytku. Gdy będzie on pokaźniejszych rozmiarów, koniecznie będzie wykorzystanie większej ilości materiału, stąd też cena samego wypełnienia będzie większa. Stomatolog może zażyczyć sobie za wykonanie wypełnienia kompozytowego od 70 złotych, a ceny kończą się nawet na 300 złotych!

 

Po szczegółową wycenę leczenia – zapraszamy na stronę kliniki https://prodent.gda.pl/

Możesz również polubić…