Invisalign
Ortodoncja

Invisalign – co to jest? Poznaj nowoczesny aparat na zęby.

Są nowoczesne metody leczenia zgryzu, które zasługują na sporo uwagi. Różnią się one od tradycyjnych metod, co sprawia, że ich stosowanie jest łatwiejsze i lepsze dla pacjenta. Dzięki nim można cieszyć się z pięknego i zdrowego uśmiechu, ale bez konieczności noszenia uciążliwego, a czasem też bolesnego tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Invisalign – charakterystyka

Ten rodzaj aparatu różni się już na pierwszy rzut oka od tych tradycyjnych. Jest on złożony z przezroczystych nakładek, które zakłada się na zęby zamiast metalowych zamków. Nakładki te nazywane są alignerami. Są one dopasowane dokładnie do zębów konkretnego pacjenta. Opracowuje się je na podstawie cyfrowych modeli albo też tradycyjnych odlewów, które następnie są skanowane i służą jako podstawa do przygotowania modelu. Mają one sporo przewagi nad zwykłymi aparatami. Nie wiążą się one z żadnymi ograniczeniami w diecie czy też problemów z utrzymaniem higieny. Zwykle mycie zębów z aparatem jest bardzo problematyczne. Wiąże się z bardzo dokładnym czyszczeniem wszystkich zamków i klamerek.

Zdarza się, że zatrzymuje się na nich jedzenie, które później trudno usunąć. Zastosowanie przezroczystych nakładek niweluje ten problem. Zęby można myć normalnie i bez obaw o zahaczenie któregoś elementu aparatu. Bardzo ważnym aspektem jest też dyskrecja tego rozwiązania. Nakładki na zęby są niemal niewidoczne. Można więc nie obawiać się, że ktoś je zauważy. W przeciwieństwie do tradtycyjnych aparatów nie wpływają one na estetykę uśmiechu.

Zasada działania aparatu Invisalign

Leczenie zębów przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest diagnostyka i ocenia, czy użycie nakładek jest wskazane. Najczęściej wykonuje się panoramiczne zdjęcia RTG, tomografię komputerową oraz wyciski szczęki. Dzięki nim można przygotować modele diagnostyczne, a na ich podstawie można opracować komputerowy model uzębienia. Jest on wykonywany przy pomocy skanera 3D. Dzięki temu rozwiązaniu można zobaczyć spodziewany efekt leczenia.

Następnie specjalista opracowuje nakładki dopasowane do uzębienia konkretnej osoby. Nakładki te można wymieniać samodzielnie co 1 do 2 tygodni. By były one skuteczne, powinno się je nosić 22 godziny na dobę. Oznacza to, że należy je ściągać wyłączenie na czas posiłków i ich czyszczenia. Co 6 do 8 tygodni powinno się konsultować z ortodontą. Na zakończenie leczenia przeprowadza się jeszcze etap retencji, który zapobiega cofnięciu się uzyskanym postępom.

Invisalign – cena

Trudno podać jednoznacznie cenę leczenia, ponieważ jest ona bardzo silnie związana z tym, jak wygląda konkretna wada uzębienia. Im jest ona bardziej skomplikowana, tym leczenie jest dłuższe i droższe. Warto jednak wiedzieć, że w ogólnym porównaniu koszty nakładek na zęby oraz tradycyjnych aparatów ortodontycznych są bardzo do siebie zbliżone.

Na korzyść tych pierwszych mogą przemawiać rzadsze wizyty kontrolne, a co za tym idzie – mniejsze koszty związane z korzystaniem z porad specjalisty. Trzeba też mieć na względzie, że komfort noszenia nakładek jest tak duży, że warto je rozważyć.

Możesz również polubić…