Choć w gabinetach stomatologicznych stosowne są coraz to nowsze i bardziej zaawansowane metody leczenia zębów, to jednak jak się szacuje, w dalszym ciągu około 70% Polaków ma poważne problemy z zębami. Często odpowiedzialna jest za to nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nic więc dziwnego, że zalecane jest w takiej sytuacji stosowanie różnego rodzaju zabiegów poprawiających stan zębów, czyli np. ich fluoryzacja. Czym jest ten zabieg, a także czy aby na pewno jest bezpieczny?
Czym jest fluoryzacja?
Każdy doskonale wie, że fluor jest substancją bardzo szkodliwą dla ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że zabieg fluoryzacji budzi tak duże kontrowersje i wątpliwości, przez co spora część osób zwyczajnie z niego rezygnuje z obawy o swoje zdrowie. Jak to jednak wygląda naprawdę? Czy fluoryzacja zębów faktycznie może być szkodliwa?
Jak się okazuje, stosowany w przypadku fluoryzacji fluor, nie jest w choćby nawet najmniejszym stopniu niebezpieczny dla zdrowia. Jedyną sytuacją, gdy faktycznie może stanowić jakieś zagrożenie, to wtedy, gdy dziecko lub też dorosła osoba, która będzie poddawana temu zabiegowi, jest na niego uczulona. W innym wypadku zagrożenie właściwie nie istnieje.
Jak więc widać, fluoryzacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, więc spokojnie można uda się na przeprowadzenie takiego zabiegu. Warto się jednak w tym miejscu zastanowić nad zupełnie podstawowymi sprawami, czyli czym tak w ogóle jest fluoryzacja.
Fluoryzacja, czyli pokrycie zębów fluorem, powoduje, że szkliwo zębów uodpornione zostaje na działanie bakterii i kwasów. Co więcej, wzmocnione zostają procesy remineralizacji szkliwa, czyli jego odbudowa. Na koniec warto też zauważyć, że fluoryzacja znacznie zmniejsza namnażanie się bakterii, które powodują powstawanie próchnicy.
Jak przebiega fluoryzacja?
Na samym początku zaznaczyć trzeba, że fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się żel, piankę lub też lakiery o bardzo wysokim stężeniu fluoru. Co bardzo istotne, zabieg fluoryzacji musi być przeprowadzony przez specjalistę, w gabinecie stomatologicznym. Pod żadnym pozorem nie można korzystać z powyższych substancji samodzielnie w domu.
Podstawową czynnością, która przeprowadzana jest podczas fluoryzacji, to bardzo dokładne oczyszczenie zębów z różnego rodzaju zanieczyszczeń np. z pozostałości po jedzeniu. Gdy zęby zostaną już idealnie wyczyszczone, nakładany jest na nie wspomniany wcześniej preparat z wysoką zawartością fluoru. Preparat musi pozostać na zębach przez około 12 godzin. W tym czasie poziom fluoru będzie rósł, stopniowo wzmacniając zęby. W czasie trwania tego procesu odradza się spożywanie jedzenia i picia. Co oczywiście niezbędne, przez ten czas bezwzględnie zakazane jest także mycie zębów.
Skutki uboczne fluoryzacji
Na sam koniec watro sobie jeszcze zadać pytanie, czy fluoryzacja niesie ze sobą jakieś skutki uboczne? Jak się okazuje, istnieje takie ryzyko, choć mimo wszystko jest to zjawisko bardzo rzadko spotykane. Może bowiem dojść do tzw. zatrucia fluorem, które objawia się bólem brzucha, wymiotami, silnym poceniem się i ogólnym osłabieniem organizmu.