czy-mozna-myc-zeby-po-wyrwaniu-zeba
Chirurgia Stomatologiczna

Czy można myć zęby po wyrwaniu zęba?

Czy można myć zęby po wyrwaniu zęba? To i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które czeka ten jakże nieprzyjemny zabieg. Obarczony jest on nie tylko ogromnym stresem, lecz często także bólem. Warto więc zawczasu dowiedzieć się wszystkich szczegółów związanych z tym, co można, a także czego nie można robić po ekstrakcji zęba, aby nie doprowadzić nieumyślnie do bardzo nieprzyjemnych powikłań. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?

Usunięcie zęba – zalecenia po zabiegu

Usunięcie zęba to bardzo nieprzyjemny zabieg. Nie tylko oznacza utratę na stałe jednego z posiadanych zębów, lecz przede wszystkim jest to chwila naprawdę bolesna i dezorientująca. Nic więc dziwnego, że mało kto pamięta takie szczegóły jak to czy można myć zęby po wyrwaniu zęba. Jakie są zalecenia po wykonaniu tego zabiegu?
Żeby wyrwanie zęba przebiegło w pełni spranie, a także miejsce po nim zaleczyło się możliwie jak najlepiej, musi powstać tzw. skrzep, który stanowi swego rodzaju wypełnienie w dziąśle po zębie.

Żeby jednak mógł się on wytworzyć, niezbędne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim zaleca się, aby na 12 godzin po wykonaniu zabiegu nie myć zębów, a na 24 godziny po nim nie myć ich w okolicy wyrwanego zęba. Co więcej, odradza się przez kilka dni spożywanie gorących potraw i napojów, a także co bardzo istotne, picia przez słomkę. Dodatkowo zalecane jest spożywanie pokarmów miękkich, a nie twardych i trudnych do rozgryzienia.

Mycie zębów po ekstrakcji zęba

Jak więc widać, zalecenia po wyrwaniu zęba są dość proste i logiczne. Chodzi bowiem o to, aby nie doprowadzić do rozpuszczenia się lub wypadnięcia powstającego skrzepu, co miałoby naprawdę nieprzyjemne konsekwencje. Powyższy opis nie wyczerpuje jednak w pełni tego, czy można myć zęby po wyrwaniu zęba.


Jak już wcześniej zostało wspomniane, odradzane jest mycie zębów przez 12 godzin po wykonaniu zabiegu, a także powstrzymanie się przez 24 godziny od mycia zębów w okolicy miejsca po wyrwanym zębie. Jak się jednak okazuje, oprócz tego zaleca się powstrzymywanie przez całą dobę od płukania jamy ustnej po myciu zębów, w tym oczywiście zrezygnowanie na ten czas ze specjalnych płynów do płukania. Przez kolejne dwa do trzech dni można już myć zęby, lecz bardzo delikatnie i bez płukania. Można jedynie wypluć pastę.

Możliwe powikłania po wyrwaniu zęba

Dlaczego to, czy można myć zęby po wyrwaniu zęba, jest tak ważną sprawą i koniecznie trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń, które są w tym wypadku prezentowane? Jak się okazuje, trzymanie się wszystkich poleceń w tym zakresie jest krytycznie ważne dla poprawnego procesu lecenia po wyrwanym zębie.

Jeśli nie będzie się przestrzegało wszystkich rad dotyczących mycia zębów, bardzo łatwo można doprowadzić do sytuacji, gdy w miejscu po wyrwanym zębie nie powstanie skrzep. Zamiast tego wytworzy się tzw. suchy zębodół, który nie tylko będzie bardzo bolesny, lecz dodatkowo będzie niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ powstanie w ten sposób sytuacja, gdy delikatne tkanki nie będą miały żadnego osłonięcia przed bakteriami.

Możesz również polubić…