jak-leczyc-suchodol-zeba
Chirurgia Stomatologiczna

Jak leczyć suchodół zęba? Oto sposoby na kurację.

Zdarza się, że po wyrwaniu zęba pojawia się narastający ból. Może to być bardzo nieprzyjemne powikłanie zabiegu, zwane suchym zębodołem lub suchodołem zęba. Dowiedz się więcej, jak leczyć suchodół zęba, co to takiego i jak mu zapobiec.

Przyczyny powstawania suchego zębodołu


Suchy zębodół, zwany też suchodołem, jest jednym z powikłań, które mogą wystąpić po usunięciu zęba. Ta bolesna komplikacja polega na tym, że w miejscu usuniętego zęba albo nie utworzył się skrzep, albo został on usunięty. W przypadku nasilającego się bólu, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który stwierdzi, jak leczyć suchodół zęba.

Najczęściej skrzep zostaje usunięty przez zbyt intensywne płukanie jamy ustnej. Jeśli pacjent zaczyna za szybko spożywać posiłki lub pić, to też może przyczynić się do wypłukania skrzepu.


Jednak nie zawsze powstanie suchodołu jest spowodowane przez pacjenta. Przypadłość może się pojawić, gdy pacjent ma którąś z chorób, związanych z zaburzeniami krzepnięcia krwi. W takim przypadku może nie powstać prawidłowy skrzep zamykający ranę.


Suchy zębodół nie jest zbyt częsty, bo stanowi ok. 1-5% powikłań. W grupie ryzyka znajdują się także osoby po 40 roku życia, chorujący na nadciśnienie, cukrzycę czy nowotwory. Również wszelkie infekcje jamy ustnej czy stany zapalne zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się suchodołu.

Metody leczenia suchego zębodołu


Suchodołu zęba nie da się wyleczyć metodami domowymi. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze udanie się do stomatologa, który stwierdzi, jak leczyć suchodół zęba.


Podstawą jest dokładne oczyszczenie miejsca po zębie. W tym celu lekarz przepłukuje ranę roztworem wodorowęglanu sodu lub soli fizjologicznej. Kolejną czynnością jest podanie preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W razie potrzeby zakładane są szwy. Następnie dentysta nakłada specjalny opatrunek i ewentualnie przepisuje antybiotyk.


W niektórych przypadkach stosowane jest także osocze wzbogacone w czynniki wzrostu. Coraz częściej wykorzystuje się także specjalistyczny laser diodowy, przyspieszający gojenie rany.
Leczenie trwa nawet dwa tygodnie.

Suchodół zęba – jak temu zapobiec?


Suchodół zęba jest bardzo bolesnym schorzeniem. Dlatego zamiast zastanawiać się, jak leczyć suchodół zęba, lepiej mu zapobiegać.


Podstawą zapobiegania jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń stomatologa otrzymanych po ekstrakcji zęba.
Nie wolno pić i jeść przez co najmniej dwie godziny po zabiegu, a później temperatura posiłków i napoi powinna być umiarkowana. Picie przez słomkę jest niewskazane, ponieważ przyczynia się do usuwania skrzepu. Palacze powinni ograniczyć palenie przed i po zabiegu, a najlepiej unikać palenia przez dobę. Zęby należy myć delikatnie i przez co najmniej trzy dni nie płukać jamy ustnej.


Stomatolodzy stosują kilka metod, aby ograniczyć wystąpienie suchodołu. Najczęściej są to antybiotyki, podawane profilaktycznie. Można też ranę przepłukać specjalnym preparatem o nazwie chloroheksydyna. Często też stosuje się żelową gąbkę hemostatyczną. Przyspiesza ona agregację płytek krwi, dzięki czemu powstaje skrzep, a rana szybciej się goi.

Możesz również polubić…