czy-sedacja-wziewna-jest-bezpieczna
Chirurgia Stomatologiczna

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Nie da się ukryć, że dla wielu osób największym koszmarem w życiu jest wizyta u dentysty. Strach ten dotyczy nie tylko dzieci, lecz również dorosłych, co często doprowadza do sytuacji, gdy z powodu zaniedbania zębów zwyczajnie się je traci. Niezwykle pomocnym sposobem na przełamanie strachu przed wizytą u dentysty jest sedacja wziewna, czyli inaczej mówiąc gaz rozweselający. Warto się jednak zastanowić przed udaniem się do dentysty i zastosowaniem takiego znieczulenia, czy sedacja wziewna jest bezpieczna. Jak to wygląda w szczegółach?

Czym jest sedacja wziewna?

Zanim jednak odpowie się na pytanie, czy sedacja wziewna jest bezpieczna, najpierw trzeba sobie zadać inne pytanie, czyli czym tak w ogóle ona jest i czym się charakteryzuje.


Jak już na samym początku zostało wspomniane, sedacja wziewna to tzw. gaz rozweselający. Niestety mało kto wie o nim coś więcej, co często może powodować niemałe problemy.

Jak się bowiem okazuje, sedacja wziewna to podanie pacjentowi przez specjalną maskę podtlenku azotu oraz tlenu. Gaz ten działa na pacjenta praktyczne od razu. Po zaledwie około 15 sekundach od podania gaz przenika z płuc do krwiobiegu a stamtąd oczywiście do mózgu.

Leczenie zębów w sedacji

Skoro już wiadomo, czym konkretnie jest czynność podania gazu rozweselającego, warto się teraz zastanowić nad tym, czy sedacja wziewna jest bezpieczna. Czy każdy może z niej skorzystać i jak wygląda kwestia jej podania podczas leczenia zębów?


Gaz rozweselający ogólnie rzecz biorąc, jest całkowicie bezpieczny i na ogół nie przynosi żadnych większych skutków ubocznych. Najczęściej spotykanym skutkiem ubocznym jest oczywiście pojawienie się zawrotów głowy po zabiegu, a także nudności dlatego też odradza się picie i spożywanie posiłków na około 3 godziny po zabiegu. Podanie gazu rozweselającego stosowane może być nawet w przypadku dzieci w wieku 3 lat.

Jak jednak można się łatwo domyślić, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania takiego gazu. Przede wszystkim warto tu wymienić takie choroby jak rozedma płuc, stwardnienie rozsiane czy też choroby psychiczne, a nawet zwykłe przeziębienie i towarzyszącą temu niedrożność dróg oddechowych.

Zalety sedacji wziewnej

Skoro już nie trzeba zadawać pytania, czy sedacja wziewna jest bezpieczna, można następnie przejść do najistotniejszej w tym zakresie sprawy, czyli jej najważniejszych zalet. Z jakiego powodu podawanie gazu rozweselającego jest tak popularne?


Główne działanie tego gazu to znaczne zmniejszenie stresu, niepokoju i napięcia u pacjenta. Następuje rozluźnienie całego organizmu oraz zmniejszenie odczuwania bólu, co możliwe jest dzięki obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego.

Wszystko to sprawia, że jest to niezwykle pożądane rozwiązanie w przypadku małych dzieci, które uczą się, że wizyty u dentysty nie muszą być bolesne i stresujące. Mało tego, pod wpływem tego gazu chętniej wypełniają one polecenia stomatologa i lepiej z nim współpracują podczas zabiegu. Wszystko to sprawia, że cała wizyta i zabieg przebiegają po prostu sprawniej.

Możesz również polubić…