Chirurgia stomatologiczna jest działem stale rozwijającym się. Widać to po mnogości oferowanych usług i sposobów na leczenie schorzeń w ramach leczenia chirurgicznego jamy ustnej. To pozytywna informacja dla pacjentów, gdyż dzięki temu są oni w stanie walczyć z jeszcze większą ilością chorób, niż w ubiegłych latach. Wśród tych wszystkich zabiegów warto wyróżnić zabieg hemisekcji. Dowiedz się, czym jest hemisekcja, do jakiego grona zabiegów zalicza się hemisekcja i co trzeba zrobić, by przystąpić do zabiegu hemisekcji.
Czym jest zabieg hemisekcji?
Zabieg hemisekcji jest zabiegiem stomatologicznym, podczas którego lekarz wykonuje usunięcie korony zęba, a w zasadzie – połowy korony zęba – razem z odpowiadającą częścią korzenia zęba. Za sprawą hemisekcji stomatolog jest w stanie oddzielić zdrową część zęba od chorej.
W ramach hemisekcji wykonuje się zabiegi posiadające więcej, niż jeden korzeń. Do takiego grona zębów zaliczają się między innymi zęby trzonowe. Jeśli pacjentowi zależy, aby ząb pozostał w jamie ustnej, to hemisekcja często stanowi jedyną opcję na uratowanie zęba – a nie leczenie kanałowe, jak czasem można usłyszeć.
Hemisekcja – wskazania do zabiegu
Wykonanie hemisekcji jest uzasadnione w kilku przypadkach. Inne formy leczenia nie zawsze muszą przynieść skutek, natomiast hemisekcja, choć inwazyjna, jest bardzo skuteczna. Wykonuje się ją między innymi wtedy, gdy doszło do powstania ubytku w strukturze kostnej zęba. Do innych wskazań zalicza się złamanie zęba, korzenia, a także alternatywa dla re-endo.
Hemisekcja – przeciwwskazania
Hemisekcja to skuteczny zabieg, jednak nie zawsze możliwe jest jego wykonanie. Do grona pacjentów, którzy nie zaliczają się do zabiegu hemisekcji, należą przede wszystkim pacjenci, którzy mieli nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. Prócz tego, warto jest wiedzieć, co znajduje się w składzie znieczulenia używanego podczas zabiegu. Jeśli pacjent nie może przyjąć znieczulenia przed zabiegiem – jego wykonanie nie jest możliwe, gdyż sprawi ono zbyt duży ból.
Ile kosztuje hemisekcja?
Hemisekcja zalicza się do zabiegów stosunkowo drogich, jednak mogących pochwalić się bardzo wysoką efektywnością. Hemisekcja posiada zróżnicowaną cenę, w zależności od tego, który ząb jest operowany, a także w jakim stopniu został uszkodzony. Cena samego zabiegu hemisekcji może kosztować nawet 1500 złotych, jednak z reguły dla zabiegu hemisekcji przyjmuje się cenę między 500 a 800 złotych. Zważając na to, że dzięki niemu zachowuje się naturalny ząb – warto jest je rozważyć.