żeby
Ortodoncja

Charakterystyka zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

2Faktem jest, że im dłużej zwleka się z rekonstrukcją zębów po ich całkowitej utracie, tym trudniej będzie w dalszym czasie przeprowadzić leczenie. Wynika to z faktu, że braki w uzębieniu prowadzą do przesuwania pozostałych zębów, utraty tkanki kostnej znajdującej się w szczęce i nie tylko. Szczęka z powodu braku zębów nie pracuje prawidłowo, co niestety da się odczuć na co dzień. W tym celu, a konkretnie – w celu rekonstrukcji zębów, często stosuje się leczenie implantologiczne.

W momencie, gdy dojdzie do ubytku tkanki kostnej, konieczne jest zastosowanie zabiegu nazywanego jako podniesienie dna zatoki szczękowej. Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem ,który daje szansę pacjentom, którzy dotychczas chcieli przeprowadzić leczenie implantologiczne, ale z różnych powodów nie mogli. Dowiedz się, czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej i dlaczego warto jest wykonać podniesienie dna zatoki szczękowej.

Wskazania do zabiegu

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem, podczas którego lekarz dokonuje wypełnienia ubytków w tkance z pomocą syntetycznego materiału, mającego zastąpić kość. Z tego powodu jesteśmy w stanie łatwo określić, że podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem, który powinni wykonać głównie ci pacjenci, chcący umożliwić sobie przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Jeśli jednak po drodze pojawił się inny powód, dla którego konieczne jest zrekonstruowanie tkanki kostnej, to nadal warto jest mieć ten zabieg na uwadze.

Metody podniesienia dna zatoki szczękowej

Za sprawą zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej, uzyskuje się wiele pozytywnych efektów. Podniesienie dna zatoki można wykonać na przykład metodą otwartą. Metoda otwarta to sposób, który odnajduje się idealnie w przypadku, gdy doszło do bardzo dużych ubytków w jamie ustnej pacjenta. W tym celu lekarz musi wykonać dostęp do zatoki poprzez przedsionek jamy ustnej, po czym konieczne jest oddzielenie błony śluzowej od kości. To skomplikowany zabieg, ale możliwy do wykonania.

Inną metodą na podniesienie dna zatoki jest metoda zamknięta, która jest rekomendowana szczególnie tym pacjentom, którzy nie zaniedbywali konieczności rekonstrukcji uzębienia przez długi czas. W tym celu dostęp do zatoki trzeba stworzyć od strony wyrostka zębodołowego. To jedyna różnica, jednak mimo wszystko skraca ona czas trwania zabiegu i zmniejsza jego inwazyjność.

Przeciwwskazania do zabiegu

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem wykonywanym przed implantacją – między innymi – jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Trzeba być całkowicie szczerym w kwestii różnych przeciwwskazań przedzabiegowych, by zredukować szansę na powstanie jakichkolwiek powikłań pozabiegowych. Dodatkowo, jeśli pacjent nie może skorzystać z leczenia implantologicznego, podniesienie dna zatoki szczękowej nie jest wskazane.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki, rekomendujemy bycie w stałym kontakcie ze stomatologiem.

Możesz również polubić…