Czy-leczenie-kanałowe-powoduje-raka
Endodoncja

Czy leczenie kanałowe powoduje raka? Badamy mit.

Środowisko medyczne od wielu lat zmaga się z antyszczepionkowcami. Teraz następuje rozwój kolejnych teorii spiskowych, a mianowicie dotyczących tego, jakoby leczenie kanałowe miało powodować raka. Obalamy mit!

Czy leczenie kanałowe powoduje raka?

Wręcz przeciwnie! Pomimo coraz to większej liczby teorii spiskowych, jakoby leczenie kanałowe miało w przyszłości doprowadzić do zgubnych konsekwencji, w tym rozwinięciu się raka, stomatolodzy alarmują. Leczenie kanałowe jest potrzebne i zdrowe! Dentyści są zgodni i przedstawiają wiele argumentów przeciwko takim tezom. Stomatolodzy nazywają osoby sprzeciwiające się leczeniu kanałowym „antykanałowcami”.
Powstały niedawno film pt. „Root Cause” bije rekordy popularności wśród zwolenników teorii spiskowych, odkąd trafił na popularne serwisy streamingowe. Dotarł również do Polski. Środowisko stomatologów wydało pisma skierowane do popularnych serwisów, takich jak Netflix, Vimeo, Amazon, aby film został usunięty.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Kiedy w wyniku rozwijającej się próchnicy dochodzi do zainfekowania miazgi zębowej, należy wprowadzić leczenie endodentyczne, inaczej- kanałowe. Taki sposób leczenia polega na całkowitym usunięciu z zęba miazgi, w której zasiedliły się bakterie i zarazki. Są one bardzo toksyczne i stwarzają wielkie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Wnętrze pustej przestrzeni po usunięciu miazgi zostaje odkażone i wypełnione substancją obojętną dla naszego organizmu. Na koniec następuje proces odbudowy zęba.

Leczenie kanałowe- czy boli?

Podczas zabiegu czyszczenia kanałów zawierającą zakażoną miazgę, lekarz znieczula miejsce, które będzie objęte tą czynnością. Nie ma więc powodów do obaw, gdyż dobranie odpowiedniej dawki preparatu z lidokainą sprawi, że nie powinniśmy czuć bólu. Może pojawić się jedynie niewielki dyskomfort podczas czyszczenia kanałów. Zgłaszany jest przez pacjentów, jako nieprzyjemny. Jednak jest to doznanie do wytrzymania. Po zabiegu kanałowego leczenia możemy odczuwać ból, ale może on się pojawić dopiero po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Jest to związane z naruszeniem głębokich tkanek, które potrzebują czasu na regenerację. Wtedy warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe

Mity o leczeniu kanałowym

Zawarte w postulatach antykanałowców stwierdzenia nie mają żadnego medycznego uzasadnienia. Opierają się one na danych naukowych sprzed niemal 100 lat, kiedy to jeszcze postęp medycyny był na bardzo niskim poziomie. Twierdzenie, jakoby leczenie kanałowe miało powodować raka, jest zupełnym nonsensem niepopartym faktami. Jak tłumaczą stomatolodzy, niebezpieczne jest to, że grupa przeciwników leczenia kanałowe wciąż rośnie i zwiększa swe zasięgi. Wprowadzają oni w błąd pacjentów, którzy rezygnują z leczenia tylko dlatego, że boją się nowotworu.

Dostępna wiedza medyczna jasno i precyzyjnie określa zalety wynikające z leczenia stanu zapalnego miazgi zębowej. Wielkim zagrożeniem dla pacjenta jest zostawienie chorego miejsca i niepoddanie się w ręce doświadczonego lekarza. Grozi to wielkimi powikłaniami, łącznie z ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu lub zapaleniem opon mózgowych.

Możesz również polubić…