Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny kojarzy się nam z zaniedbaniem i czymś, co dotyka wielu z nas! Zdziwicie się, lecz nawet gdy umyjecie zęby, to już kilka sekund po wykonaniu tej czynności na ich powierzchni zbiera się bardzo cienka warstwa płytki. Z czasem staję się ona grubsza, a gdy wyjątkowo zaprzestaniemy efektywnej higieny jamy ustnej… nietrudno o powstanie czego, co znamy jako kamień nazębny. Jak się go pozbyć? Czy skaling to dobry pomysł? Sprawdźmy jak można sprawić sobie czyszczenie zębów!

Jak się tworzy kamień nazębny?

Kamień nazębny wbrew pozorom wcale nie jest wynikiem tajemniczej dolegliwości, a jednak jest po prostu wynikiem… naszego zaniedbania. Wszystko rozpoczyna się od płytki nazębnej, czyli osadu o kolorze brązu, na którego cześć składają się resztki pokarmu. Z czasem, gdy nie będziemy dbać o higienę i szczotkowanie, płytka ta zmineralizuje się i przyjmie postać twardego kamienia, który jest znacznie trudniejszy do pozbycia się. Kamień nazębny na powierzchni zęba to już tragedia sama w sobie, jednak znacznie gorszy okazuje się kamień pod powierzchnią zęba! Od tego już bardzo krótka droga do obrażenia szyjek zębowych i co ważniejsze — pojawienia się symptomów choroby, jaką jest paradontoza! Tutaj kluczem staje się czyszczenie zębów.

Dieta jako jedna z przyczyn osadzania się kamienia na zębach

Co więc przyczynia się do tak częstego powstawania kamienia nazębnego? Otóż zaskoczymy was, lecz spory wpływ na tą kwestię ma… wasza dieta! Zdziwicie się, lecz kamień nazębny odkłada się u każdego z nas, a sporym czynnikiem wspomagającym ten proces jest spożywanie sporych ilości węglowodanów i nabiału. Dlaczego to tak szkodliwe? Otóż zagęszczają one naszą ślinę. Obecne w nich cukry są idealną pożywką dla bakterii obecnych w płytce nazębnej, która czasem będzie twardnieć i tworzyć właśnie wspomniany kamień nazębny. Jego obecność może być bardzo destrukcyjna dla zdrowia naszej jamy ustnej. Jeżeli jednak zależy wam na utrzymaniu zdrowia i nienaruszonego układu zębów… zalecamy wam nie tylko dbanie o dietę, ale też regularne oczyszczanie zębów z kamienia przy pomocy skalingu!

Skaling – usuwanie kamienia nazębnego

Kapitalnym narzędziem mogącym pomóc pacjentowi jest skaling, czyli zabieg skupiający się na efektywnym usuwaniu nagromadzonego kamienia nazębnego. Jak to czyszczenie zębów działa w praktyce? Otóż kluczowe w tym wszystkim są ultradźwięki, jakie wydaje skaler. Ich wpływ sprawia, że kamień stopniowo pęka i odpada od szkliwa. Należy jednak pamiętać o tym, że skaling sprawia tak opracowywane zęby mogą być nieco wrażliwe po „zdjęciu” kamienia, przez co warto pomyśleć o kwestii znieczulenia. To jednak mała cena za zdrowe i oczyszczone z kamienia nazębnego zęby, czyż nie? Kiedy ty zdecydujesz się na skaling?

Możesz również polubić…