Protetyka

Proteza na implantach

Proteza stabilizowana na implantach jest popularnym sposobem na rozwiązanie problemu całkowitego braku uzębienia w górnej lub dolnej linii zębów. W przeciwieństwie do tradycyjnych protez, ten rodzaj protezy charakteryzuje się dużo wyższym poziomem oferowanej stabilności, a także tym, że wymagają mniejszej uwagi – nie trzeba ich podklejać, poprawiać.

Dodatkowo, ten rodzaj uzupełnienia może przełożyć się na korzyść finansową, względem innych rozwiązań oferowanych w dziedzinie protetyki. Dowiedz się, czym jest proteza na implantach i kiedy warto ją zastosować.

Wskazania do protezy całkowitej na implantach

Wskazaniem do protezy całkowitej na implantach jest całkowite bezzębie, zarówno w górnej, jak i w dolnej linii zębów. Zastosowanie tego rodzaju wypełnienia braków jest w stanie zagwarantować dużo lepsze efekty, niż tradycyjne protezy całkowite, które trudno jest ustabilizować.

Jakie korzyści przynosi proteza na implantach?

Proteza na implantach niweluje wady tradycyjnych protez całkowitych. Przede wszystkim warto zauważyć, że protezy całkowite klasyczne są mało stabilne – zdarza się, że zachodzi konieczność ich poprawiania, a także istnieje ryzyko wypadnięcia takiej protezy. Proteza oparta na implantach całkowicie wyklucza taką możliwość – implanty gwarantują jej odpowiedni poziom stabilności.

Tradycyjne protezy całkowite dają mało naturalne odczucia podczas jedzenia. Ciężko jest w nich przeżuwać, a dodatkowo ten rodzaj protez może spowodować ból i nadwrażliwość. Protezy na implantach gwarantują dużo większą wygodę podczas spożywania posiłków, a jednocześnie można je łatwo wyciągnąć ze szczęki i wyczyścić.

Dodatkowo, mając na uwadze czynniki finansowe, proteza na implantach jest tańsza, niż wypełnienie ubytków wyłącznie implantami. Wypełnienie implantami całej linii zębów może okazać się niezwykle drogie – z racji tego, że jeden implant kosztuje około 2500 zł. Proteza na implantach wymaga zaledwie dwóch, trzech lub czterech implantów, dzięki czemu ten rodzaj wypełnienia protetycznego jest dużo tańszy.

Trwałość protezy na implantach

Protezy na implantach charakteryzują się wysoką trwałością. Pacjenci, którzy decydują się na wykonanie protezy na implantach, z reguły cieszą się nią nawet przez kilkadziesiąt lat. Czynnikiem, który ma najważniejszy wpływ na trwałość tego rozwiązania protetycznego, jest dbanie o higienę jamy ustnej przez pacjenta. Brak odpowiedniej higieny implantów może doprowadzić do utraty ich stabilizacji, przez co rozwiązanie te straci swoją podstawę.

 

Możesz również polubić…