Profilaktyka

Jak pozbyć się osadu nazębnego?

Osad nazębny to problem wszystkich z nas, niezależnie od wieku czy płci. Jego pozbycie się jest niezwykle ważne i wręcz kluczowe dla zdrowia! Odpowiemy wam: czym jest osad nazębny i jak powstaje oraz najważniejsze o tym, czym jest piaskowanie zębów i jak może wam pomóc w dbaniu o zdrowie!

Czym jest osad nazębny?

Na pewno wiecie czym jest osad nazębny, zwany też płytką nazębną — mimo że zdawałoby się, że jest inaczej! W jej skład wchodzą przede wszystkim resztki pokarmu, złuszczone komórki nabłonka skóry, efekty przemiany materii przez bakterie, wapń czy fosfor. Absolutnie każdy z nas, w mniejszym bądź większym stopniu zmaga się z walką z płytką nazębną, jednak kluczowym elementem dbania o higienę jamy ustnej jest odpowiednie szczotkowanie zębów. Jeżeli jednak nie zadbamy o jego usunięcie (pomocne może okazać się piaskowanie zębów), sytuacja może stać się znacznie poważniejsza

Jak powstaje płytka nazębna?

Powstawanie płytki nazębnej jest bardzo proste. To po prostu nalot, który w naturalny sposób gromadzi się na zębach. Powstrzymanie jej powstawania jest niemożliwe, jednak nie ma czego się obawiać — oczywiście jeżeli regularnie dbacie o swoje zęby. Dbając o higienę (szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie i płukanie) możecie znacząco ograniczyć jej ilość i co za tym idzie — negatywny wpływ na zdrowie zębów. Ważne jest także piaskowanie zębów, o którym wspomnimy dalej!

Płytka nazębna zaczyna powstawać już po umyciu zębów, niemalże sekundy po zakończeniu tej czynności. Pierwszy etap to zaleganie błonki nabytej, powstającej z substancji znajdujących w… ślinie. Na tej błonie osiadają w końcu bakterie (wpierw są to bakterie niepróchnicotwórcze), jednak z czasem pojawiają się bakterie, które istotnie wpływają na powstawanie ognisk próchniczych. Ostatecznie w osadzie, jakim jest płytka nazębna, pojawiają się mikroby, komórki nabłonka czy też nawet produkty metabolizmu bakterii!

Piaskowanie zębów, czyli usuwanie osadu nazębnego

Piaskowanie zębów to nic innego jak usuwanie osadu nazębnego przy pomocy specjalistycznego piasku o przeznaczeniu stomatologicznym. Piaskarka, która „wyrzuca” strumień tego piasku robi to pod takim ciśnieniem, aby oczyszczać szkliwo z nagromadzonej płytki nazębnej. Oczywiście Sam zabieg jest kompletnie bezbolesny i tak naprawdę nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Dzięki temu piaskowanie może być wykonane praktycznie u każdego z was — szybko i skutecznie. Piaskowanie zębów może mieć jednak pewną jedną wadę, którą jest dyskomfort wynikający z tego, że wykorzystany w tym zabiegu piasek jest nieco słony. Zaufajcie nam — piaskowanie zębów jest niezwykle ważne!

 

Możesz również polubić…