Słabe zęby – Jak wzmocnić?
Profilaktyka i diagnostyka

Słabe zęby – Jak wzmocnić?

Pomimo tego, że szkliwo zębowe jest najtwardszą substancją występującą w ludzkim organizmie, to jednak jest bardzo podatne na różnego rodzaju czynniki osłabiające je. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wzmocnić swoje zęby, skorzystaj z poniższych wskazówek. Słabe zęby jak wzmocnić – oto kilka porad.

Dostarczaj zębom minerałów

Zanim zadasz pytanie: słabe zęby jak wzmocnić, musisz wiedzieć, że problem słabych zębów dotyczy ogromnej części społeczeństwa. Szacuje się, że próchnica rozwija się nawet u 90% dorosłych osób. Na ten stan rzeczy wpływ ma niewłaściwa dieta, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niedobory ważnych składników mineralnych. Aby cieszyć się zdrowymi zębami przez wiele lat, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeśli twoje zęby są słabe, możesz nie dostarczać im wystarczającej podaży składników, które je budują. Ta silnie ukrwiona miazga zębowa odpowiedzialna jest za dostarczanie substancji odżywczych do powierzchni zębów.

Aby cieszyć się mocnymi zębami i utrzymać je w dobrym zdrowiu, musisz zadbać o odpowiednią podaż fosforu, wapnia i magnezu. Są to substancje, które wspierają remineralizację szkliwa, zapobiegając rozwojowi próchnicy. Świetnie sprawdzają się również preparaty o wysokiej zawartości cynku. Jest to substancja, która ma działanie antybakteryjne, a także hamuje rozwój płytki nazębnej. Dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój dziąseł. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia ilość żelaza w diecie. Jest ono odpowiedzialne za regenerację tkanek miękkich, a także wspieranie odporności. Niedobór żelaza może być powodem chorób dziąseł, języka oraz rozwoju próchnicy.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób upewnić się, czy przyjmujesz odpowiednią ilość substancji odżywczych, możesz przeanalizować swoją dietę bądź też zdecydować się na wykonanie odpowiednich badań krwi.

Wspominając o składnikach mineralnych, nie sposób nie opowiedzieć o witaminach. Dieta dla zdrowych, mocnych zębów, powinna być bogata w witaminę A, która wspiera pracę ślinianek, a ślina odpowiedzialna jest za utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej w ustach.

Zwiększ przyswajanie wapnia

Musisz pamiętać o tym, że wapń jest głównym budulcem kości i zębów. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by maksymalnie zwiększyć jego wchłanianie. Niedobory witaminy D bardzo często są przyczyną osłabienia zębów, a to z racji tego, że pełni ona bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o proces wchłaniania wapnia. Na niedobory witaminy D może mieć wpływ małe nasłonecznienie, rzadkie wychodzenie na zewnątrz, a także dieta pozbawiona składników pochodzenia zwierzęcego.

Aby mieć pewność, że ilość witaminy D w diecie jest wystarczająca, należy włączyć do niej grzyby, a także konkretne gatunki ryb. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wystarczy przebywać latem codziennie przez 15 minut w pełnym słońcu, by wyprodukować w swojej skórze dużą ilość jednostek witaminy D. Osoby, które wykonały badania krwi i borykają się z niedoborami tej konkretnej witaminy, mogą zdecydować się na odpowiednią suplementację.

Wykonaj fluoryzację zębów

Fluoryzacja jest zabiegiem, który inaczej nazywa się lakierowaniem zębów. Polega on na pokryciu powierzchni zębów specjalnym preparatem z wysoką zawartością fluoru. Sam zabieg jest skuteczny, a jednocześnie całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Zastosowany minerał zostaje niejako wbudowany w szkliwo, czego efektem są wzmocnione, silniejsze zęby. Ich powierzchnia staje się o wiele bardziej odporna na działanie kwasów, a ilość bakterii rozwijających się na niej znacznie się zmniejsza. Bardzo często fluoryzacja łączona jest z zabiegiem piaskowania zębów.

Zabieg fluoryzacji warty jest uwagi choćby z tego względu, że kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Można wykonać go u każdego stomatologa i z pewnością warto się na to zdecydować.

Osoby, które chcą przeprowadzić fluoryzację i zadają pytanie: słabe zęby jak wzmocnić, powinny wiedzieć, że bardzo ważna jest również odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej. W procesie troski o zdrowe i mocne zęby nie wolno zapominać o regularnym usuwaniu płytki bakteryjnej czy też osadów pojawiających się na ich powierzchni. W tym celu dobrze jest zakupić szczoteczkę soniczną, która wykazuje się znacznie większą skutecznością, niż tradycyjna szczoteczka do zębów. Wysokiej jakości szczoteczka soniczna doskonale radzi sobie także z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych i kieszeni poddziąsłowych. Szkliwo po myciu zębów z jej użyciem jest wyjątkowo gładkie i pozbawione szkodliwych osadów, które z czasem przekształcają się w płytkę bakteryjną.

Wiele osób jest przekonanych, że zęby należy szczotkować od razu po zakończonym posiłku. Tymczasem lekarze stomatolodzy wskazują, że jest to spory błąd. Tak się składa, że wiele pokarmów odpowiedzialnych jest za tymczasowe zmiękczenie szkliwa. Takim działaniem wykazują się zwłaszcza potrawy słodkie i kwaśne. Dlatego też bezpośrednio po posiłku najlepiej odczekać około godziny, zyskując pewność, że szczotkowanie nie uszkodzi osłabionej powierzchni zębów. Aby zachować maksymalne bezpieczeństwo, lepiej jest korzystać ze szczoteczki z miękkim włosiem i szczotkować zęby w odpowiedni sposób.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie słabe zęby jak wzmocnić, jest już znana. Oczywiście, istnieje wiele innych sposobów na to, by zęby były maksymalnie silne. Warto pełnymi garściami czerpać z medycyny ludowej, która wskazuje na zbawienny wpływ ziół na ludzkie zęby. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że silne właściwości przeciwzapalne wykazują tak powszechne rośliny jak rumianek czy też szałwia. Dzięki niemu ewentualne podrażnienia zagoją się o wiele szybciej. Specjaliści zgodnie twierdzą, że regularne picie zielonej herbaty także może mieć wpływ na mocne i zdrowe zęby. Zwiększa ona wchłanianie wapnia, a dodatkowo zawiera fluor, odpowiedzialny za mocne kości i szkliwo.

Zadając sobie pytanie: słabe zęby jak wzmocnić, nie wolno zapominać, że problem słabych zębów jest wyjątkowo złożony i skomplikowany. Na zdrowie jamy ustnej, zębów i dziąseł składa się wiele czynników, dlatego tylko odpowiednia pielęgnacja pozwoli na osiągnięcie spektakularnych efektów.

Możesz również polubić…