Jak-usunac-kamien-nazebny
Profilaktyka

Jak usunąć kamień nazębny?

Zdrowy i piękny uśmiech to wymóg dzisiejszych czasów. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Mamy coraz większą świadomość dotyczącą tego, czym są poszczególne zabiegi dentystyczne.

Usuwanie kamienia nazębnego – czy warto?

Kamień nazębny osadza się na płytce zęba i nie jest możliwe usunięcie go podczas szczotkowania. Więc, jak usunąć kamień nazębny? Z pomocą przychodzą zabiegi stomatologiczne, jak choćby skaling. Polega on na rozbijaniu nalotu nazębnego za pomocą ultradźwięków. Dzięki głowicy specjalnego urządzenia nalot jest odrywany od płytki, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Możemy wykonać go na dwojaki sposób:

  • naddziąsłowo – polega na oczyszczeniu koron zęba za pomocą ultradźwięków, które razem z wodą uderzają, rozbijają i wypłukują płytkę nazębną
  • poddziąsłowo – to metoda usuwająca kamień nazębny pod linią dziąseł, a nawet w korzeniu zęba; tutaj używa się skalera ultradźwiękowego i narzędzia, które dzięki specjalnemu wygięciu dociera to najtrudniej dostępnych miejsc
    Kolejnym etapem czyszczenia płytki nazębnej jest piaskowanie. Polega ono na dopełnieniu skalingu. Polega ono na jeszcze dokładniejszym czyszczeniu zęba za pomocą specjalnego proszku dentystycznego zmieszanego z wodą. Następnie odbywa się proces polerowania, który wygładza płytkę zębową. Ostatnim elementem jest nałożenie żelu z fluorem, tak zwana fluoryzacja.

Co to jest kamień nazębny?

Jest to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna. Powstaje ona w wyniku połączenia resztek pokarmowych i składu śliny. Występuje w formie osadu, który po pewnym czasie, pod wpływem mineralizacji zamienia się w twardy kamień nazębny.

Kamień na zębach – przyczyny

Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest niedokładna higiena jamy ustnej i zbyt rzadkie odwiedzanie gabinetów dentystycznych. powstawaniu osadu na zębach mogą sprzyjać także takie czynniki jak:

  • ilość i skład wydzielanej śliny
  • wady zgryzu
  • źle wykonana proteza
  • niekorzystna dieta składająca się głównie z węglowodanów

Kamień na zębach – usuwanie domowe

Pytancie – jak usunąć kamień nazębny? Nie da się usunąć zmineralizowanego już osadu w warunkach domowych, jednak możemy podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ryzyko jego powstania. Podstawową zasadą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy dokładnie szczotkować zęby – dobrze to robić po każdym posiłku. Z pomocą mogą też przyjść specjalne pasty do zębów zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej. Dobrym pomysłem będzie używanie nici dentystycznych i dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Zakup irygatora to kolejny sposób na uniknięcie powstania kamienia nazębnego. Jest to specjalne urządzenie, które nie dość, że czyści zęby w trudno dostępnych miejscach, to może dodatkowo masować dziąsła. Wpłynie to korzystnie na ich wzmocnienie.

Warto wykonać pełnoetapowy zabieg usuwania kamienia nazębnego raz na sześć miesięcy. Trzeba pamiętać, że profilaktyka w postaci kontrolnych wizyt u stomatologa jest najlepszą metodą zapobiegającą rozwojowi próchnicy i innych schorzeń występujących w jamie ustnej. Zdrowe zęby to piękny uśmiech!

Możesz również polubić…